معرفی وبلاگ
آرزوی خوبی حقایقی جالب و افسانه و نـگاهی به آینـده نـزدیک
صفحه ها
دسته
salllllllllllllam2
salllllllllllllam
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 170752
تعداد نوشته ها : 113
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
هشدارهايي امنيتي براي مقابله با كلاهبرداران اينترنتي

 

فضاي مجازي نيز مانند فضاي واقعي، آدم ها و شگردهاي خاص خودش را دارد، اين فضا همان قدر كه با ابزارهايش به آسان تر انجام شدن كارها كمك مي كند، با همين ابزارها نيز مي تواند باعث شود عده اي در اين فضا كلاهبرداري با شيوه هاي جديد انجام دهند و ما را در دام بيندازند!

اين چيزي است كه خواه ناخواه در دنيا وجود دارد، اما فايده هاي فضاي مجازي آنقدر زياد است كه نمي توانيم حتي با وجود خطر كلاهبرداري در اين فضا از آن صرف نظر كنيم. پس هر كدام از ما بايد براي مراقبت از خود شيوه هاي اين افراد را تا حدودي بشناسيم تا در دام آنها گرفتار نشويم.

اولين كاري كه يك كلاهبردار اينترنتي انجام مي دهد، جلب اعتماد است. او سعي مي كند طوري برخورد يا شرايط را مهيا كند كه شما به او اطمينان كنيد و مطابق نقشه او پيش برويد. حتما قبل از روشن كردن رايانه خود و اتصال به اينترنت اين نكات را به ياد داشته باشيد:

1. معمولا كلاهبرداري ها با تماس كلاهبردار آغاز مي شود، مثلا براي شما ايميل يا پيامك مي فرستند يا حتي ممكن است به شما زنگ بزنند. در اين موارد فرد با جعل يا شبيه سازي اطلاعات خود از ايميلي كه متعلق به او نيست يا آدرس هاي بسيار مشابه استفاده مي كند و از شما درخواست هايي مانند واريز پول به يك شماره حساب يا دادن شماره كارت بانكي يا رمز حساب يا اطلاعات مشابهي را مي نمايند. در اين موارد حتما شما مجدد با اطلاعاتي كه خودتان داريد با تماس گيرنده ارتباط برقرار كنيد و هويت تماس گيرنده را بررسي كنيد و به ياد داشته باشيد بانك ها و شركت هاي معتبر از ايميل هاي عمومي مانند yahoo و gmail براي ارسال ايميل استفاده نمي كنند. شماره هاي موبايل اعتباري و در بعضي مواقع ايرانسل نيز معمولا نشانه خوبي نيستند.

2. مواظب آدرس هاي مشابه باشيد، بسياري از كلاهبرداري ها، با استفاده از آدرس هاي بسيار مشابه آدرس هاي اصلي انجام مي شود. پس حتما آدرس سايت هايي را كه در آنها اطلاعات وارد مي كنيد، با دقت بررسي كنيد مخصوصا اگر لينك آنها را با ايميل براي شما فرستاده اند.

3. گول ايميل هايي كه ادعا مي كنند شما برنده جايزه شده ايد و براي دريافت جايزه خود بايد مبلغي را به شماره حسابي واريز كنيد را نخوريد.

4. اگر شما با كساني كار مي كنيد و آنها از طريق ايميل براي شما فاكتورهايشان را ارسال مي كنند، بسيار در معرض خطر هستيد! حتما اطلاعات حساب فروشنده را هر بار با او از طريق ديگري غير از ايميل هم كنترل كنيد.

5. هيچ فايلي را از ايميل بدون داشتن يك آنتي ويروس مطمئن و به روز شده دريافت نكنيد، زيرا بسياري از كلاهبردارها، با جعل ايميل هاي دوستان شما يا با عنوان هايي بسيار فريب دهنده، فايلي را براي شما مي فرستند و از شما مي خواهند آن را اجرا كنيد. با اجرا كردن اين برنامه ها، رايانه شما كاملا در دستان كلاهبردارها خواهد بود و به اين روش شما همه اطلاعات شخصي خود را تقديم كلاهبرداران خواهيد كرد.

6. اگر مجبور شديد در مكان هاي عمومي يا كافي نت ها به اينترنت متصل شويد، اگر امكانش را داريد حتما از لپ تاپ خودتان استفاده كنيد، رايانه اي كه متعلق به شما نيست، ممكن است تمام فعاليت هاي شما را ذخيره كند و در اختيار ديگران قرار دهد.

7. اگر لپ تاپ، رايانه يا حتي گوشي موبايل كاركرده خريده ايد، حتما قبل از شروع به استفاده از آن، تمام درايوهاي آن را فرمت كنيد و برنامه ها را از نو روي آن نصب كنيد و اگر امكانش را دارد، تنظيمات آن را به حالت پيش فرض اوليه برگردانيد. شايد اين كار در ابتدا كمي زمانبر باشد، اما به دردسرهايي كه در آينده ممكن است ايجاد كند، مي ارزد.

8. اگر از فروشگاه هاي اينترنتي خريد مي كنيد، مطمئن شويد كه پشت اين فروشگاه شخصي وجود دارد، از قسمت "تماس با ما" فروشگاه ها، شماره تلفن آنها را برداريد و با آنها تماس بگيريد، در هنگام خريد به اين فكر كنيد كه اگر كالا دير به دست شما رسيد، اگر كالاي رسيده معيوب بود يا اگر پس از خريد نياز به استفاده از گارانتي و تعمير داشت، چه بايد بكنيد؟ اين سوال ها را از فروشنده بپرسيد و پس از اطمينان خريد كنيد.

9. اطلاعات كارت هاي بانكي خود را در هيچ سايتي به غير از سايت اصلي بانك هاي كشور وارد نكنيد. هيچ فروشنده اي اجازه ندارد اطلاعات كارت شما را داشته باشد. همچنين مطمئن شويد سايتي كه در آن اطلاعات را وارد مي كنيد سايت بانك باشد و نه سايتي كه شبيه سايت اصلي شبيه سازي شده است.

10. اگر با لحاظ تمام جوانب باز هم گرفتار كلاهبرداري اينترنتي شديد، با پليس تماس بگيريد. پليس فتا رسته اي از نيروي انتظامي است كه تخصص آنها جرايم رايانه اي است.

هنگام پرداخت الكترونيك مراقب هكرها باشيد!

سارقان نوين يا همان هكرها، يك سايت كه از نظر ظاهري كاملا مشابه سايت هاي بانكهاست طراحي كرده و ضمن فريب افراد اطلاعاتشان را سرقت ميكنند و به طبع آن حساب فريب خوردگان خالي مي شود.

به دو تصوير زير دقت كنيد كاملا مشابه مي باشد و كمتر كسي مي تواند حدس بزند كه يكي از آنها توسط سارقات طراحي شده. تصوير اول متعلق به دروازه پرداخت بانك ملت مي باشد و تصوير دوم توسط يك هكر حرفه اي و با هدف سرقت اطلاعات بانكي طراحي شده است.

 

گروه اينترنتي خورشيد


تصوير درگاه بانك ملت

گروه اينترنتي خورشيد


سايت طراحي شده توسط يك هكر كه به بهانه فروش ديش ماهواره اطلاعات بانكي افراد را سرقت مي كرد!

به تشابه دو تصوير زير نيز دقت كنيد. به قدري ماهرانه طراحي شده كه كمتر كسي تصور مي كند
كه يكي از آنها هيچ ارتباطي به بانك پاسارگاد ندارد و تنها اطلاعات شما را به دست هكرها مي دهد.

 

گروه اينترنتي خورشيد


دروازه پرداخت بانك پاسارگاد

گروه اينترنتي خورشيد


اين سايت فيشينگ به بهانه فروش كارت شارژ به سرقت اطلاعات مي پرداخته است

پس از اينكه فريب خوردگان كليه اطلاعات خودشان را تقديم سارق مي كردند
بدون اينكه شارژي دريافت كنند با پيغام زير روبرو مي شدند.

گروه اينترنتي خورشيد

 

لازم نيست بترسيد. هكر ها هر چقدر هم بامهارت باشند بازهم تشخيص سايت هاي تقلبي چندان دشوار نيست كافي است آدرس پرداخت الكترونيك بانك خود را به درستي بشناسيد. چراكه هيچ هكري نمي تواند آن را سرقت نمايد.

آدرس صحيح دروازه هاي پرداخت بانك ها از اين قرار است:
آدرس پرداخت اينترنتي بانك سامان: sb24.com
آدرس پرداخت اينترنتي بانك پارسيان: pec24.com
آدرس پرداخت اينترنتي بانك پاسارگاد: BankPasargad.com
آدرس پرداخت اينترنتي بانك ملت: bankmellat.ir
آدرس پرداخت اينترنتي بانك سينا: esinabank.com
آدرس پرداخت اينترنتي بانك ملي: bankmelli-iran.com

در بعضي از درگاه هاي بانكها، به اين نكته اشاره مي شود كه افراد قبل از واريز به آدرس صحيح دروازه بانك توجه نمايند.


گروه اينترنتي خورشيد

 

راه ديگر تشخيص سايت هاي فيشينگ هم در قسمت URL سايت كاملا واضح است. حتما دقت داشته باشيد كه در كنار آدرس سايت عبارت httpsذكر شده باشد.
كارشناسان وجود علامت قفل مانند در كنار صفحات آدرس اينترنتي را هم در تشخيص اعتبار سايت موثر مي دانند.
پس تنها در صورتي كه به اين دونكته ساده (آدرس پرداخت الكترونيك بانك و درج https در آدرس سايت دقت كنيد) با خيالي راحت مي توانيد از يك خريد اينترنتي لذت ببريد


دسته ها :
چهارشنبه چهارم 2 1392 6:16 صبح
X