معرفی وبلاگ
آرزوی خوبی حقایقی جالب و افسانه و نـگاهی به آینـده نـزدیک
صفحه ها
دسته
salllllllllllllam2
salllllllllllllam
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 113
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

روش برای خانه تکانی ذهن ...

ذهن انسان نمودی از آگاهی ،هوش و تجربیات ماست. ذهن معجزه زندگی ماست که می تواند مسیر پیشرفت و شادابی ما را فراهم آورد و هم می تواند باعث درجازدن، خستگی و بی تحرکی زندگی ماشود.

خانه تکانی ذهن از آن کارهایی است که اگر هر از چند گاهی آن را انجام دهیم احساس سرزندگی و شادابی بسیاری خواهیم کرد. ذهن در واقع ترکیبی از مجموعه اندیشه، ادراک، حافظه، احساسات، امیال، تخیل و کلیه فرایند شناخت ناخودآگاه است برای اینکه ذهن بهتری داشته باشیم کافی است موراد زیر را تک به تک مد نظر داشته باشیم:

 

1. خلاص شدن از آشغال ها
بله در ذهن هر یک از ما دور ریختنی ها و یا به اصطلاح "آشغال" های فراوانی وجود دارد. فراموشی به معنی از دست دادن خاطره ها و تجربه هاست. درحالی که مقصود ما خالی کردن ذهن از آشغال ها و آن چیزی است که به ذهن شما آسیب می زند.

اگر موفق شویم ذهنمان را از آنچه آزاردهنده و بی ثمر است خالی کنیم جا برای فراگیری مطالب جدید باز می شود!

2.تغذیه مناسب
منظور از تغذیه هم جنبه رایج آن یعنی مصرف مواد غذایی ارگانیک و مفید فایده برای ذهن است که متخصصان تغذیه لیست های فراوانی از مواد غذایی مفید برای ذهن ارائه کرده اند و هم تغذیه معنوی مناسب برای یک ذهن اعم از کالاهای فرهنگی شامل کتاب ،فیلم، موسیفی ، تئاتر و... می شود که ذهن ما به آن به شدت نیاز دارد.

3. تمرکز
هنگام انجام هر کاری فقط بر روی همان کار تمرکز کنید. به نظر کار سختی است مخصوصا برای خانم ها، موقع آشپزی ،خرید، کار، تفریح، سخن گفتن با دوستان و... اگر هرکاری که می کنید فقط بر روی همان کار تمرکزکنید و ذهنتان معطوف به همان کار باشد هم کارهایتان را بهتر انجام می دهید هم ذهنتان بهتر عمل خواهد کرد.

4. لحظات ویژه ذهن
تمام تمرینات تمرکزی، یوگا و فنون ویژه ذهن برای لحظاتی است که در آن هیچ کس نباشد. اگربتوانید روزی 10 دقیقه ذهنی خالی داشته باشید . یعنی ذهنی آرام که به هیچ چیزی فکر نمی کند آنوقت یک استراحت عالی به ذهنتان داده اید که زمینه بهبود عملکرد ذهنتان را فراهم کرده است.

برای این کار روزی 10 دقیقه در فضایی که هوا در آن جریان دارد به شکل کاملا راحتی بنشینید و یا دراز بکشید در طول این مدت تنها بر روی تنقس و دم و بازدم خودتان تمرکز کنید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید بعد از این زمان احساس آرامش خواهید کرد.

5. نگاهی نو
هر از چند گاهی نگرش به مسائل از دیدگاه تازه زوایای پنهان زیادی را برای ما آشکار می کند و سبب می شود تا تصمیمات بهتری بگیریم.

سعی کنید به مسائل با شیوه ای نو نگاه کنید.

6. ورزش
ورزش مستمر و روزانه باعث بهبود عملکرد ذهن می شود پزشکان تاکید دارند پیاده‌روی منظم و مداوم در تقویت حافظه نقش قابل ملاحظه‌ای دارد. این متخصصان می‌گویند ۴۰ دقیقه پیاده‌روی آرام به مدت سه نوبت در هفته می‌تواند باعث افزایش اندازه غده هیپوکامپ در مغز ‌شود که بخش حافظه و خاطرات را در این عضو مهم در کنترل دارد و عملکرد ذهن را در انسان حتی با بالا رفتن سن، بهبود بخشد.

7. در کار دیگران دخالت نکنید مگر اینکه کمک بخواهند
بیشتر ما با مداخله در امور دیگران، برای خود و آنها مشکلاتی ایجاد می کنیم. ما معمولاً به این دلیل در کار آنها مداخله می کنیم که معتقدیم راه ما، بهترین راه است. ما تصور می کنیم که منطق ما بهترین منطق است و کسانی که مطابق طرز فکر ما عمل نمی کنند، باید مورد انتقاد قرار بگیرند و به مسیر درست (که همان مسیر ماست) هدایت شوند. این طرز فکر، وجود فردیت را انکار می کند و ذهن ما را خسته و بیمار می نماید.

8. ببخشید و فراموش کنید

این روش، بهترین راه برای رسیدن شما به آرامش ذهنی است. ما اغلب به دلیل اینکه کسی به ما توهین کرده یا به ما ضرری رسانده است، احساسات ستیزگی را در قلب خود افزایش می دهیم. ما شکایت ها و گلایه ها در خود را پرورش می دهیم و نتیجه آن برای ما، تنها بی خوابی، زخم معده و افزایش فشارخون است. توهین یا صدمه ممکن است یک بار اتفاق بیفتد، اما با تشدید شکایات، مدام آن را به خود یادآوری می کنیم. شما باید به سرعت این عادت بد را ترک کنید.

9. خودتان را مطابق با محیط پیرامون خود تغییر دهید
اگر سعی کنید فقط محیط را تغییر دهید، موقعیت هایتان را از دست خواهید داد. به جای آن، سعی کنید خودتان را مطابق با محیط اطراف خود تغییر دهید. به محض انجام این کار، حتی محیط پیرامون تان که با شما سر جنگ داشت، به طور اسرارآمیزی، تغییر می کند و با شما همسو و هماهنگ می شود.

10. به اندازه توان خود مسئولیت به عهده بگیرید
لازم است این پند، همیشه در خاطرتان بماند. ما اغلب تمایل داریم بیشتر از توان مان مسئولیت برعهده بگیریم؛ انگار این امر، ذهن و منیت ما را راضی می سازد، اما شما که حدود خود را به خوبی می شناسید، چرا کار بیشتری را تحمل می کنید که نگرانی بیشتری را برای شما در بر خواهد داشت؟ شما نمی توانید با فعالیت های بیشتر، ذهن خود را به سمت آرامش سوق دهید؛ بنابراین درگیری های اضافی را کاهش دهید و اوقات خود را صرف دعا، درون نگری آرامش وسکوت نمایید.

دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 11 1394 4:59 بعد از ظهر

دخترخانم ها؛ فریب اینگونه پسرها را نخورید


 
ازدواج های امروزی، فردمحور تر است. یعنی دختر و پسر پیش از آنکه پای خانواده ها به میان بیاید، تصمیم به شناخت همدیگر می گیرند و وقتی مطمئن شدند این آشنایی عاقبت خوبی در پی خواهد داشت، ماجرا را رسمی و علنی می کنند. اما این آشنایی برای عده ای جدی است و برای عده ای بیشتر فرم دوستی های گذرا را دارد که شاید به ازدواج ختم شود و شاید هم نه!
 


دختران معمولا تصور می کنند که برای یافتن همسر مناسب باید در یک رابطه احساسی با پسران دخیل شوند. اما واقعیت این است که در اکثر مواقع پسرانی طالب ارتباط دراز مدت، پنهانی، و احساسی و عاطفی با دختران هستند که شرایط ازدواج را ندارند و مایلند این خلاء را با یک رابطه دوستانه با یک یا چند دختر پر کنند و برای این کار از دادن قول ازدواج ابایی ندارند. تفاوتی که بیشتر در دختران و پسران در اوایل جوانی به چشم می خورد در مورد هدف از رابطه دوستی با جنس مخالف است.


عده زیادی از دختران برای همرنگی با دوستان و فاصله گرفتن از سنت ها، به درخواست های دوستی پاسخ مثبت می دهند و امیدوارند که این دوستی به ازدواج ختم شود. در این شرایط، طولانی شدن دوستی، عمق گرفتن آن و نزدیک شدن بسیار زیاد دختر و پسر به هم، برای دختران معنای قطعی شدن ازدواج را دارد. مثلا دختر خانمی فکر می کند حالا که 6 سال با یک نفر دوست بوده، امکان ندارد بتواند بدون او زندگی کند و بی شک طرف مقابل هم او را برای ازدواج در نظر دارد. این در حالیست که از نگاه پسرها ( اگر نگوییم همه، باید بگوییم اکثریت قریب به اتفاق آنها ) طولانی شدن یک رابطه دوستی که خانواده ها از آن اطلاع ندارند، به معنی گذرا بودن آن رابطه است و به محض فراهم شدن شرایط ازدواجشان، یا به محض آنکه با فردی موجه تر و مناسب تر از شما رو به رو شوند، رابطه دوستی شان را خاتمه می دهند.

 دوستی هایی برای پرکردن اوقات فراغت

دوستی هایی که بنا به گفته دختران و پسران جوان بابت آشنایی بیشترشان با جنس مخالف و پر کردن اوقات فراغت به نحوی شادمانه! صورت می گیرد و گاهی برای توجیه عملکرد خود دم از شناخت برای ازدواج می زنند. دوستی هایی که شروع آن ساده اما عواقب آن سخت جبران ناپذیر است. بخصوص برای دختران که در این گونه دوستی ها بیشترین ضرر را در قالب شکست عاطفی تا هتک حرمت های اخلاقی باید متحمل شوند.


دوستی های خیابانی، برای دختران نوجوان و جوان به نظر راه شادی است که آن ها را به سرمنزل مقصود می رساند! اما در واقع بیراهه ایست که ره به ترکستان دارد و جز گرفتار شدن در فحشا چیز دیگری عاید آنها نمی کند. این روش گذران اوقات فراغت در واقع ویروسی خطرناک است که به جان اندیشه ها و اخلاقیات دختران نوجوان می افتد و آن تفکر ساده خوش گذرانی در اوقات فراغت را تبدیل به عادتی بیمارگونه در ارتباط گیری های نامعقول می کند. منجلاب این گونه گرفتاری ها و عادات غیر اخلاقی که زاییده دوستی های خیابانی است می تواند انسان را تا مرحله بدنامی و فحشا فرو ببرد.


این پسرها هر روز یک بهانه برای علنی کردن رابطه دارد و امروز و فردا می کند: درسم تمام شود، سربازی بروم، کار پیدا کنم، پس انداز داشته باشم، موافقت خانواده را جلب کنم و...

راه چاره چیست؟

 بدون پنهان کاری و وعده و وعید باید موضوع را با خانواده ها در میان بگذارید.

بهتر است علنی شدن رابطه در روزهای اول آشنایی باشد در غیر این صورت حداقل یک ماه بعد از آشنایی و کسب شناخت مقدماتی از همدیگر موضوع را به خانواده ها اطلاع داده و بقیه شناخت تان را به دوران نامزدی رسمی یا غیر رسمی واگذار کنید.


 
اگر شرایط یکی از طرفین برای ازدواج یا رسمی شدن نامزدی آماده نیست، از همان ابتدا موعدی را برای علنی کردن رابطه مشخص کنید. مثلا دو ماه، سه ماه یا 6 ماه بعد. متناسب با این موعدی که در نظر گرفته اید، شدت و عمق رابطه یا میزان دیدارها و صحبت ها را تنظیم کنید تا رابطه تان همیشه تحت کنترلتان باشد و زیادی عمیق نشود.

 به این مردان اعتماد نکنید

کسانی که از دوران آشنایی چنین رفتارهایی دارند، نه تنها قابل اعتماد نیستند، بلکه شما را برای ازدواج هم در نظر ندارند:

• 
به جای شناخت منطقی شما، سراغ جنبه های احساسی رابطه می رود.

• از آشنایی با خانواده شما طفره می رود.

• عفت را زیر پا می گذارد، درخواست های نامشروع دارد یا درباره مسائل جنسی، تحریک کننده و نا متعارف با شما صحبت می کند.

• مایل است آشنایی تان طولانی شود و برای آن زمان مشخصی را اعلام نمی کند.

• به شما می گوید که درگیر یک رابطه اجباری شده و خانواده اش دختر دیگری را برای او در نظر گرفته اند اما او مایل است از او فرار کند و شما را به همسری برگزیند.

 نقش والدین در پیشگیری از اینگونه روابط

در این میان والدین نقش مهمی در پیشگیری دارند. آنها باید در صورت روبرو شدن با چنین مواردی با یک مشاور مجرب صحبت کنند. چرا که آگاهی، آشنایی و داشتن علم نوین تربیتی برای هدایت فرزندان امری ضروری است. بنابراین آنچه تأثیرگذار و پاسخگو است شیوه های صحیح برخورد است. مطمئن هم باشیم خشونت و رفتار تند والدین نه تنها مۆثر نیست بلکه فرزندان را از خانواده جدا می کند. در کنار خانواده ها، مدارس و صدا و سیما و رسانه ها نیز باید با ارائه برنامه های آموزشی صحیح و کارشناسی روابط پسران و دختران را در حد قانون و شرع به فرزندان آموزش دهند و عواقب سوء روابط پنهانی و بدون آشنائی را از طریق بررسیهای علمی همواره به آنها گوشزد کنند.

دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 11 1394 4:52 بعد از ظهر
آقا اجازه هست خانمتون رو نگاه كنم؟
 
اجـــــــــــــــــــــازه.....خودتون قضـــــــــــــاوت كنيد ، بي غيرتي تا كجـــــــــــــــــــــــــــا؟؟؟؟؟ 

 

جوان خيلي آرام و متين به مرد نزديك شد و با لحني موأدبانه گفت : ببخشيد آقا! من مي تونم يه كم به خانوم شما نگاه كنم و لذت ببرم؟

مرد كه اصلا توقع چنين حرفي را نداشت و حسابي جا خورده بود، مثل آتشفشان از جا در رفت و ميان بازار و جمعيت، يقه جوان را گرفت و عصباني، طوري كه رگ گردنش بيرون زده بود، او را به ديوار كوفت و فرياد زد

مرديكه عوضي، مگه خودت ناموس نداري گ... مي خوري تو و هفت جد آبادت … خجالت نمي كشي؟ …

جوان امّا، خيلي آرام، بدون اينكه از رفتار و فحش هاي مرد عصبي شود و عكس العملي نشان دهد، همانطور موأدبانه و متين ادامه داد

خيلي عذر مي خوام فكر نمي كردم اين همه عصبي و غيرتي شين، ديدم همه بازار دارن بدون اجازه نگاه ميكنن و لذت مي برن، من گفتم حداقل از شما اجازه بگيرم كه نامردي نكرده باشم … حالا هم يقمو ول كنين، از خيرش گذشتم

مرد خشكش زد … همانطور كه يقه جوان را گرفته بود، آب دهانش را قورت داد و زير چشمي زنش را برانداز كرد

دسته ها :
پنج شنبه بیست و نهم 3 1393 2:8 بعد از ظهر

گناهي كه شيطان را هم ناراحت مي كند!

 

1 Gonah haye BozorgWwW.KamYab.Ir  گناهي كه شيطان را هم ناراحت مي كند!

 

به گزارش گروه خبر نيك صالحي تهمت و بهتان به اندازه اى زشت و زننده است كه حتى شيطان هم از انجام دهنده آن دو بيزارى مى جويد. شيطان از رفتارهاى زشت و اعمال خلاف استقبال مى كند؛ ولى برخى از رفتارهاى ناروا آن قدر زشت و پليدند كه شيطان هم آن ها را تاءييد نمى كند. يكى از اين اعمال ، نابود كردن وجهه افراد در جامعه ، و ريختن آبروى آن ها به وسيله بهتان يا نعمت است .
تهمت آثار شومى هم براى تهمت زننده و هم براى تهمت زده شده به بار مى آورد كه مى توان آن ها را در دو عنوان ذيل جاى داد:
۱ – پيامد تهمت بر بعد معنوى انسان
در روايتى از امام جعفر صادق (عليه السلام ) در اين باره آمده است :
اذا اتهم المۆ من اخاه انماث الايمان من قلبه كما ينماث الملح فى الماء(۱).
آن گاه كه مۆ من به برادر مۆ منش تهمت زند، ايمان در دل او ذوب مى شود؛ همان گونه كه نمك در آب ذوب مى شود.
همان طور كه از اين روايت بر مى آيد، تهمت موجب از بين رفتن ايمان مۆ من مى شود.
در توضيح اين مطلب بايد گفت كه بسيارى از اعمال انسان بر ايمان او تاثير مى گذارد. همچنين درباره اين اعمال ، دو حالت “انجام ” و “ترك” وجود دارد كه هر دو حالت ، در بعد ايمانى او موثر است . ترك واجبات از سويى و انجام گناهان از سوى ديگر، ايمان انسان را ضعيف مى كند. “ترك واجب”و “انجام حرام ” را مى توان دو گونه از كفر عملى به شمار آورد كه “انجام حرام ” شامل “تهمت ” هم مى شود و ضعف و نابودى ايمان را در پى دارد.
۲ – پيامد تهمت بر روابط انسانى
تهمت مايه نابودى حريم برادرى و روابط انسانى ميان افراد جامعه بشرى است و جو عدم اعتماد و ترس از اطمينان را فراهم مى سازد:
امام جعفر صادق (عليه السلام ) فرمود:
من اتهم اخاه فى دينه فلا حرمه بينهما(۲).
كسى كه برادر دينى اش را متهم كند [= به او تهمت بزند]، بينشان حرمتى وجود ندارد.
دين مبين اسلام ، آبرو و حرمت مۆ من را بزرگ تر از كعبه و حتى قرآن دانسته است و با آگاهى از چنين ارزشى ، هيچ كس نبايد به خود اجازه دهد به حريم آبروى ديگران تجاوز كند
منظور از كلمه “فى دينه ” در جمله من اتهم اخاه فى دينه چه تهمت زدن به”برادر ايمانى” باشد، به اين صورت كه كلمه “فى دينه”را صفتى براى كلمه “اخاه” بدانيم و چه متهم كردن او در امور دينى باشد، تفاوتى در ثمره زشت تهمت پديد نمى آيد؛ چرا كه دين الاهى مانند ريسمانى است كه همه به آن چنگ مى زنند و در اثر توسل به آن با هم رابطه برادرى ايمانى برقرار مى كنند كه اين پيوند از پيوند نسبى و سببى بسيار محكم تر است . با تهمت زدن به برادر يا خواهر دينى ، اين رابطه محكم قطع مى شود.
انسان عاقل و متدينى كه به مبدا و معاد اعتقاد دارد، هيچ گاه به ديگرى تهمت نمى زند. حتى اگر انسانى دين نداشته باشد، سرشت انسانى اش به او اجازه اين كار را نمى دهد، مگر آن كه از فطرت پاك انسانى به خوى حيوانى گرويده باشد.
با بررسى اين مساءله در جامعه ، مشاهده مى شود كه افرادى براى رسيدن به اهدافى شيطانى مى كوشند ديگران را مورد “تهمت” و “بهتان”قرار دهند؛ ولى در نهايت امر، به ذلت و بيچارگى كشيده خواهند شد.
موضع ابليس در برابر تهمت و بهتان
تهمت و بهتان به اندازه اى زشت و زننده است كه حتى شيطان هم از انجام دهنده آن دو بيزارى مى جويد. شيطان از رفتارهاى زشت و اعمال خلاف استقبال مى كند؛ ولى برخى از رفتارهاى ناروا آن قدر زشت و پليدند كه شيطان هم آن ها را تاءييد نمى كند. يكى از اين اعمال ، نابود كردن وجهه افراد در جامعه ، و ريختن آبروى آن ها به وسيله بهتان يا نعمت است .
امام جعفر صادق (عليه السلام ) در اين زمينه مى فرمايد:
من روى على مۆ من روايه يريد بها شينه و هدم مروءته ليسقط من اعين الناس اخرجه الله من ولايته الى ولايه الشيطان ، فلا يقبله الشيطان (۳).
اگر كسى سخنى را بر ضد مۆ منى نقل كند و قصدش از آن ، زشت كردن چهره او و از بين بردن وجهه اجتماعى اش باشد و بخواهد او را از چشم مردم بيندازد، خداوند او را از محور دوستى خود خارج مى كند و تحت سرپرستى شيطان قرار مى دهد؛ (ولى) شيطان هم او را نمى پذيرد.
انسان عاقل و متدينى كه به مبدا و معاد اعتقاد دارد، هيچ گاه به ديگرى تهمت نمى زند. حتى اگر انسانى دين نداشته باشد، سرشت انسانى اش به او اجازه اين كار را نمى دهد، مگر آن كه از فطرت پاك انسانى به خوى حيوانى گرويده باشد
راه هاى درمان تهمت
پاك ساختن زبان از آفت تهمت ، با كوششى مداوم ميسر خواهد بود.
درمان اين بيمارى را بايد با انديشه و دقت در پيامدهاى زشت و نازيباى آن آغاز كرد؛ سپس به يادآورى مستمر آن ها پرداخت كه : «فان الذكرى تنفع المومنين» (۴)
يادآورى پيامدهاى تهمت ، تنفر و انزجار قلبى انسان از اين رفتار زشت و پليد را در پى خواهد داشت و بديهى است كه تمام حركات درونى و برونى انسان ، بر پايه “دوست داشتن ” و “نفرت ورزيدن” انجام مى گيرد؛ از اين رو مى بايد در صدد ايجاد و تقويت حالت انزجار از تهمت بر آمد تا بتوان به سوى ترك آن گام برداشت . همچنين بايد به ارزش و عظمت آبروى ديگران انديشيد تا به سادگى به سمت تخريب آن گام برداشت .
دين مبين اسلام ، آبرو و حرمت مۆ من را بزرگ تر از كعبه و حتى قرآن (۵) دانسته است و با آگاهى از چنين ارزشى ، هيچ كس نبايد به خود اجازه دهد به حريم آبروى ديگران تجاوز كند. تقويت حسن ظن و حمل رفتار ديگران بر وجه نيكو، راه ديگرى براى درمان اين بيمارى نابود كننده است .

دسته ها :
دوشنبه پانزدهم 2 1393 4:9 صبح

راهكارهاي قرآن براي كنترل ميل جنسي

1 RAHHAYE GHORAN bARAye kontorolWwW.KamYab.Ir  راهكارهاي قرآن براي كنترل ميل جنسي

 

از نظر قرآن چگونه مي‌توان غريزه جنسي را مهار كرد يا در حدّ اعتدال درآورد؟
پاسخ :

خداوند متعال در قرآن كريم راه‌هاي متعددي را جهت كنترل و مهار غريزه جنسي معرفي نموده است؛ كه بعضي از مهمترين آن‌ها عبارتند از: «ازدواج»، «چشم پوشي»، «عفت ورزي» و «روزه‌داري»
الف. ازدواج
قرآن كريم مي‌فرمايد: «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِي ذلِكَ لآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ؛[۱] و از نشانه‌هاي او اين كه همسراني از جنس خودتان براي شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد، و در ميانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در اين نشانه‌هايي است براي گروهي كه تفكر مي‌كنند».
همانگونه كه از اين آيه نمايان است، ازدواج و گزينش همسر سبب آرامش و تسكين خاطر انسان مي‌شود. بوسيله ازدواج غريزة جنسي انسان تعديل و مهار مي‌شود و با تأمين نياز جنسي او، آرامش و آسايش خاصّي برايش حاصل مي‌گردد. بنابراين، طبيعي‌ترين و اصلي‌ترين راه تأمين و مهار غريزة جنسي، ازدواج است؛ به طوري كه هر فردي كه به سنّ بلوغ مي‌رسد نيازمند به ازدواج است و تنها با ازدواج است كه به طور كامل و صحيح فشار غريزة جنسي كاهش يافته و تعديل مي‌شود.
بحث روايي
پيامبر اكرم(صلي الله عليه و آله) مي فرمايد: « من تزوج فقد احرز نصف دينه، فليتق الله في النصف الباقي؛[۲] هر كس ازدواج كند همانا كه نصف دينش را حفظ كرده است»، پس بايد با تقواي الهي و پرهيزگاري نصف ديگرش را حفظ كند. از اين كلام رسول مكرم اسلام (صلي الله عليه و آله) معلوم مي‌شود كه ازدواج كمك بسيار بزرگي است در حفظ و تعديل غريزه جنسي؛ هم‌چنين ازدواج مانع فحشاء و منكرات است؛ از اين رو، انسان نبايد بي جهت و بدون دليل موجّه ازدواج را به تأخير اندازد و خود را از اين حلال مفيد و چاره‌ساز محروم سازد. «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تُحَرِّمُوا طَيِّباتِ ما أَحَلَّ اللَّهُ لَكُمْ …؛[۳] اي گروه مۆمنان، آن‌چه را كه خداوند براي شما حلال نموده است، برخود تحريم نكنيد»
ب. حفظ نگاه و غضّ بصر « قُلْ لِلْمُۆْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكي لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِما يَصْنَعُونَ
وَ قُلْ لِلْمُۆْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ…؛[۴] به مۆمنان بگو چشمهاي خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گيرند، و عفاف خود را حفظ كنند؛ اين براي آنان پاكيزه‌تر است؛ خداوند از آن‌چه انجام مي‌دهند آگاه است. و به زنان با ايمان بگو چشمهاي خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گيرند و دامان خويش را حفظ كنند….» پس از ارائه مۆثرترين راه و طبيعي‌ترين روش در ارضاي غريزه جنسي يعني ازدواج، به بيان طريق دوم يعني «چشم پوشي» مي‌پردازيم.
تجربه نشان داده است كه چشم پوشي از نامحرمان و دوري كردن از نظر بازي و چشم چراني براي همه كس و در هر شرايطي لازم و ضروري است؛ خواه انسان جوان باشد خواهد پير و مسن، متأهل باشد يا مجرد. شخصي كه مجرد است و هنوز ازدواج نكرده است، در فشار روحي و جسمي به سر مي‌برد. او نياز به آرامش روحي رواني دارد نه تحريك و تهييج . نظربازي و چشم چراني، غريزه شهوت او را بيدار و تحريك كرده و او را در فشار قرار مي‌دهد؛ اين در حالي است كه او اكنون دسترسي به ارضاي غريزه جنسي خود ندارد؛ حال اگر از راه‌هاي غير شرعي و غيرقانوني اطفاي شهوت كند، به گناه و فساد كشيده مي‌شود و عواقب سوء آن دامنگيرش مي‌شود و اگر از انجام عمل خلاف شرع و اخلاق خودداري كند، اگرچه گناه نكرده است اما فشار غريزه جنسي جسم و جان او را آزرده و افسرده مي‌سازد، پس بسيار مناسب است كه از چشم چراني پرهيز نمايد تا عواقب سوء آن دامن‌گيرش نشود.
اسارت در دام شهوت
نظربازي و چشم چراني، براي شخص متأهل نيز عواقب سوء بسياري در پي دارد. شخص متأهلي كه در كوچه و بازار و محل كار به نامحرمان نگاه هوس آلود مي‌كند، كم كم به آنان دلبسته مي‌شود و نسبت به همسر خويش كم مهر و محبت مي‌گردد.و اين به نوبه خود باعث اختلاف و درگيري در منزل شده و نظام خانواده را از هم متلاشي مي‌سازد و…. از آن‌چه گذشت روشن شد كه حفظ چشم و نگاه براي همه كس لازم و يكي از راه‌هاي كنترل غريزه جنسي است.
شاهدي از روايات
در صدر بحث به دو آيه از قرآن كريم در اين رابطه اشاره كرديم و اكنون به كلامي از امام صادق (عليه السلام) استناد مي‌كنيم .
قال الصادق (عليه السلام) : «النظر سهم من سهام الشيطان…؛[۵]
«نگاه كردن (به نامحرم) يكي از تيرهاي زهرآگين تركش ابليس است» و چه بسا كه يك نگاه سبب حسرت و ندامت طولاني شود.» در اين رابطه به كتاب «چشم و نگاه» نوشته آقاي حسين حقجو مراجعه نماييد.
ج ـ عفاف و حفظ نفس
از كتب لغت استفاده مي‌شود كه «عفاف» به معني «خودداري»‌و حفظ نفس از تمايلات و شهوات نفساني است. «عفّت» به معني پديد آمدن حالتي در نفس است كه آدمي را از غلبه شهوت باز مي‌دارد و عفيف به كسي گفته مي‌شود كه داراي اين وصف و حالت باشد.[۶]
در قرآن كريم آيات متعددي در اين رابطه موجود است كه به برخي از آن‌ها اشاره مي‌كنيم:
خداوند متعال در قرآن كريم مي‌فرمايد: « وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ…؛[۷] «و كساني كه امكاني براي ازدواج نمي‌يابند، بايد پاكدامني پيشه كنند تا خداوند از فضلِ خود آنان را بي‌نياز گرداند….».
از اين آيه معلوم مي‌شود كه قدم اول و راه اصلي در كنترل غريزه جنسي ازدواج است؛ اما از آن‌جا كه همه افراد امكان ازدواج كردن را ندارند مي‌بايست تقوا و عفاف به خرج دهند و از گناه و آلودگي بپرهيزند؛ تا آن‌گاه كه امكان ازدواج بيابند. در آيات ديگري، آنان را كه دامن خويش آلوده نمي‌سازند را تشويق كرده و گرامي مي‌دارد: «…. وَالحافِظينَ فُرُوجَهُم وَالْحافِظات…»[۸]؛ « قُلْ لِلْمُۆْمِنِينَ… وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ … و قل للمۆمنات … و يحفظن فروجهن…؛[۹] و آنان كه دامان خود را (از آلوده شدن به بي عفّتي) حفظ مي‌كنند.» در اين آيه، سخن از صفات برجسته مۆمنان است و ضمن بيان بخش مهمي از صفات مۆمنان، پاكدامني و عفت را يكي از خصلت‌هاي برجسته‌ي آن‌ها مي‌شمرد.
د ـ روزه
«يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ؛[۱۰]اي گروه مۆمنان! روزه بر شما نوشته شد همانگونه كه بر پيشينيان شما واجب شد، تا پرهيزگارشوند.»
پي نوشت ها :
[۱] . روم/ ۲۱٫
[۲] . الحسن بن الفضل الطبرسي، مكارم الاخلاق، مۆسسه نشر اسلامي، نوبت اول، ربيع الموعود، ۱۴۱۴، ج۱، ص ۴۲۹، ش ۱۴۵۵٫
[۳] . مائده/ ۸۷٫
[۴] . نور/ ۳۰ و ۳۱٫
[۵] . محمد بن علي بن بابويه، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، مترجم: غفاري، ص ۳۲٫
[۶] . راغب اصفهاني، ‌مفردات الفاظ القرآن، دارالكتاب العربي، ص ۳۵۱؛ و مصطفوي، حسن، التحقيق في كلمات القرآن الكريم، تهران، وزارت ارشاد، چاپ اول، ۱۳۶۸ ش، جلد ۸٫
[۷] . نور/ ۳۳٫
[۸] . احزاب/ ۳۵٫
[۹] . نور/ ۳۱ و ۳۰٫
[۱۰] . بقره/ ۱۸۳٫

 

دسته ها :
دوشنبه پانزدهم 2 1393 4:7 صبح
خطرات فراوان نوشابه براي سلامتي

گروه اينترنتي خورشيد


مي‌دانم كه ترك مصرف نوشابه مي‌تواند خيلي سخت باشد، اما اينجا دلايلي را آورده‌ايم تا قبل از نوشيدن دوباره‌ي نوشابه، دوباره به آنها فكر كنيد!

كالري فراوان

برخي اوقات، هنگامي كه مردم رژيم غذايي دارند، بيش از اندازه به چيزهايي كه مي‌خورند تمركز مي‌كنند، اما كالريهاي مخفي نوشيدني‌هايشان را فراموش ميكنند، و اين خيلي اشتباه است!

شيرين كننده‌هاي نوشابه مي‌توانند به اندازه ي يك سيني دسر، شكر داشته باشد. نوشيدن روزانه‌ي تنها يك قوطي 330 ميليليتري نوشابه، مي‌تواند در يك ماه به نيم كيلو اضافه وزن تبديل شود.

پوسيدگي دندان

نوشيدن نوشابه بصورت منظم مي‌تواند به پوسيدگي دندان ختم شود! به اثبات رسيده است كه اسيد فسفريك كه اين نوع نوشيدني‌ها حاوي آن هستند، ميناي دندان را ميسايد و باعث پوسيدگي آن خواهد شد.

پوكي استخوان

مطالعات نشان داده‌اند كه مقدار بالاي فسفري كه در نوشابه‌ها وجود دارد، جذب كلسيم در استخوان‌ها را كاهش داده، كه نتيجتا احتمال شكستن استخوان‌ها حتي در كارهاي عادي را در پي خواهد داشت.

سردرد، ميگرن، دل‌درد، اسهال و نفخ

اين مشكلات، بعلاوه‌ي عوارض جانبي متعدد ديگر همگي ميتوانند بخاطر آسپارتامي كه در نوشابه‌هاي رژيمي وجود دارد بوجود بيايند. آسپارتام، جانشيني براي شكر است كه بصورت مجازي كالري ندارد و تقريبا 180 بار هم از شكر شيرين‌تر است! همچنين با توجه به صحبت‌هايي كه درباره‌ي افزايش خطر ابتلا به چند نوع سرطان وجود دارد، يكي جدال‌آميز ترين مواد غذايي محسوب مي‌شود!

كم آبي

شكر درون نوشابه مي‌تواند باعث كم آبي شود! براي خنثي كردن نوشابه و آبرساني دوباره به بدنتان، بايد آب زيادي بنوشيد كه اغلب مردم اين كار را فراموش مي‌كنند. من حدس مي‌زنم ديگر نيازي نيست به علائم و عواقب كم آبي بدن همچون خشكي پوست، دايره‌هاي تيره‌ي دور چشم و پيري نابهنگام اشاره كنم!

سلوليت

همانطور كه همه مان مي‌دانيم، شكر زياد ميتواند به سلوليت تبديل شود كه ظاهر خوبي براي ما نخواهد ساخت، و مهم‌تر از آن خلاصي از آن هم سخت است.

ديابت

سطح بالاي قند در رژيم غذايي ما، مي‌تواند به بدن ما براي توليد انسولين بيشتر از حالت نرمال جهت پردازش قند، فشار وارد كند. اين اتفاق، خطر ابتلا به توسعه‌ي ديابت نوع 2 را افزايش مي‌دهد. به عقيده‌ي سازمان ديابت آمريكا،23.6 ميليون آمريكايي از اين مشكل رنج ميبرند.

چاقي

به عقيده‌ي محققان دانشگاه علم بهداشت تگزاس، خطر ابتلا به افزايش وزن با هر نوشابه‌اي كه روزانه مينوشيد 37٪ افزايش پيدا ميكند!

مشكلات كبدي و كليوي

نوشيدن نوشابه بصورت منظم مي‌تواند شما را تحت خطر ابتلا به بيماريهاي كبدي و به تدريج كاهش كاركرد كليه و تشكيل سنگ كليه قرار دهد.

كافئين فراوان

چه باور كنيد چه نه، برخي از انواع نوشابه‌ها داراي دوز بالايي از كافئين نيز هستند. كافئين بيش از اندازه مي‌تواند سبب بي‌خوابي، فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم و مشكلات ديگري شود.
شنبه دوم 1 1393 1:1 صبح

نوروز و خانه تكاني دل و روح + لحظه تحويل سال 

http://mj12.persianfun.info/img/92/12/New-Year/01.jpg

 

عيد نوروز و خانه تكاني دل

ايام نوروز در راه است و همه ما در تدارك خانه تكاني، دور ريختن وسايل ممكنه و تغيير دكوراسيون .همه اين كارها مربوط به دنياي بيرون است اما دنياي درون چه؟ آيا دل و روح ما به خانه تكاني نياز ندارد؟ تغيير لازم ندارد؟

خانه ما با گرد و غبار و دود و خاك آلوده مي شود و دل ما با گناه و معصيت و كمتر كسي پيدا مي شود كه در طول زندگي در برابر گناه و نافرماني، مصونيت داشته باشد بلكه نوع افراد به عللي ، كم و بيش به گناه آلوده مي شوند مصونيت و بيمه شدن افراد در برابر گناه و آلودگي به مقدار خويشتن داري آنان در برابر هوس بستگي دارد.

گروهي كه از تمالك نفساني و خويشتن داري قوي و نيرومندي برخوردارند ، كمتر به گناه آلوده مي شوند و گاهي در پرتو قدرت خويشتن داري كه به پايه عصمت رسيده ، در برابر گناه، بيمه مي گردند ولي گروهي كه خويشتن داري آنان ضعيف و ناتوان است و مانند بيد لب جويبار، از هر سو بادي مي آيد به آن سو متمايل مي شوند كمي در مسجد در كنار كعبه مشغول نماز و طوافند و كمي در گناه غوطه ورند ، از طهارت و پاكي سهم كم تري خواهند داشت و پشت آنان از بار گران گناه سنگين خواهد بود.(69 فرقان)
 
خانه تكاني دل و روح و اميد به بهبودي

بزرگ ترين نعمت براي يك بيمار موضوع اميد به بهبودي اوست و اگر بيمار از بهبودي خود مأيوس و نوميد گرديد ، چه بسا با اجل زودرسي از بين برود و قبل از اجل جان بسپارد در صورتي كه اميد به بهبودي در روح و روان او انبساطي پديد آورده و قواي دروني را براي راندن بيماري آماده مي سازد.

فرد گنهكار، يك بيمار روحي است، اگر از مغفرت و آمرزش خدا مأيوس گردد و در زندگي آينده هيچ نوع روزنه اميدي را مشاهده نكند ، هرگز به فكر اصلاح و پاكي خويش نمي افتد و نه تنها از گناهان ديرينه خويش ابراز ندامت نكرده و دست برنمي دارد ، بلكه روز به روز پشت او از بار سنگين گناه سنگين تر و پرونده زندگي او سياه تر مي گردد.

يكي از نعمت هاي بزرگ الهي نسبت به بندگان خود اين است كه راه بازگشت را به روي بندگان خود بازگذارد و خود را توّاب و توبه پذير معرفي كرده است. (70/ فرقان)

نويد توبه در خانه تكاني دل و روح
از نظر رواني نويد توبه بزرگ ترين عامل براي پاكسازي روح از هر نوع آلودگي در آينده زندگي است و اگر چنين نويدي در كار نبود هيچ فردي به فكر پاكي در ادامه زندگي نمي افتاد همه افراد از يك منطق عاميانه "آب كه از سر برفت چه يك ني و چه صد ني" پيروي نموده و روز به روز هم پرونده آنان قطورتر مي شود.

به سبب اهميتي كه توبه در پاك سازي محيط و سعادت انسان دارد ،

85 بار در قرآن وارد شده است قرآن گروه شرك را به عذابي شديد تهديد مي كند.(69 ، فرقان)

ولي بلافاصله روح رجا و اميد را در كالبد آنان دميده و نويد مي دهد كه با انجام دادن سه عمل مي توانند محيط زندگي را پاك سازند و آثار گناهان پيشين را محو و نابود سازند.

إِلَّا مَن تَابَ "به سعي خدا بازگردد و از كارهاي زشت خويش در گذشته جدا پشيمان شود.

بزرگ ترين نعمت براي يك بيمار موضوع اميد به بهبودي اوست و اگر بيمار از بهبودي خود مأيوس و نوميد گرديد چه بسا با اجل زودرسي از بين برود و قبل از اجل جان بسپارد در صورتي كه اميدبه بهبودي در روح و روان او انبساطي پديد آورده و قواي دروني را براي راندن بيماري آماده مي سازد

و آمَنَ "دست از شرك بردارد و به خداي يگانه ايمان بياورد

وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا . كارهاي نيك انجام دهد و تمام وظايف فردي و اجتماعي خويش را به جا آورد.

خانه تكاني دل و روح با درخت ايمان
ايمان درختي است كه در سرزمين دل مي رويد و عمل نيك، ميوه هاي شيرين اين شجره است. توبه از گناه كه حاكي از يك نوع شايستگي خاص براي رحمت حق است، سبب مي شود كه درهاي مغفرت و آمرزش به روي انسان بازگردد و در نتيجه برگ هاي سياه پرونده فرد توبه كار حذف گرديده و به حكم، عمل صالحا كه تنها حسنات و كارهاي نيك او در آن جا ثبت شود.

به معناي ديگر، پرونده اين شخص را تنها برگ هاي سياه كه حاكي از آلودگي او بود تشكيل مي داد ولي وقتي به سوي خدا بازگشت و به خداي يگانه ايمان آورد و اعمال نيك انجام داد ، برگ هاي سفيد و زريني در كنار برگ هاي سياه قرار مي گيرد ولي چون نتيجه توبه، پاك سازي محيط روح و ناديده گرفتن قسمت هاي سياه پرونده زندگي است ، قطعاً اوراق سياه از آن حذف مي گردد و تنها برگ هاي زرين به جا مي ماند؛ فَأُوْلَئِكَ يُبَدِّلُ اللَّهُ سَيِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا .

 

 

 

لحظه تحويل سال 1393 و نحوه تعيين آن

لحظه تحويل سال 1393 هجري شمسي در ساعت 20 و 27 دقيقه و 7 ثانيه، روز پنج شنبه 29 اسفندماه 1392 مطابق با 18 جمادي الاول 1435 و 20 مارس 2014 خواهد بود. سال 1393 هجري شمسي كه نام اسب را بر خود دارد برابر با سالهاي 2014/15 ميلادي و 1435/36 هجري قمري و 3752 زرتشتي مي باشد.

• 
لحظه تحويل سال، چه اتفاقي در آسمان مي افتد؟
معمولاً هنگامي كه يك سال شمسي به روزهاي پاياني خود مي رسد، صحبت از ويژگي هاي سال آينده شروع مي شود. از بين اين بحث ها، يك بحث بيش از بقيه جلب توجه مي كند و آن، "لحظه تحويل" سال آينده است. طبق سنت، در اين لحظه همه افراد خانواده دور هم جمع مي شوند و بنا بر رسوم باستاني خود، آغاز سال نو را جشن مي گيرند.

اين لحظه اي است كه خاطره آن هميشه در يادها مي ماند اما آيا تاكنون از خود پرسيده ايد كه اصولاً اين زمان بر چه مبنايي انتخاب و تعيين مي شود؟ و در اين لحظه چه اتفاقي مي افتد كه آن را با آغاز سال پيوند مي دهند؟


http://mj12.persianfun.info/img/92/12/New-Year/02.jpg


زمان و تقويم زمان، انسان را به ياد ساعت و تقويم مي اندازد. مطمئناً همه شما با نظام 24 ساعتي شبانه روز آشنا هستيد و در زندگي روزانه خود به راحتي از آن استفاده مي كنيد. اين نظام و مفهوم شب و روز، به قدري بديهي است كه شايد هرگز به منشأ و چرايي آن فكر نكرده ايد. اما در سپيده دم تمدن، اجداد ما نمي توانستند اين چنين ساده و راحت مفاهيم زمان را درك كنند.

شايد نخستين مفهوم گذشت زمان براي آنان طلوع و غروب خورشيد بوده است. بالا آمدن گوي فروزاني از شرق و فرونشستن آن در غرب و تكرار مداوم آن، انسان را به مفهوم روز و شب و سپس "شبانه روز" رهنمون شد. اين بنيادي ترين جزء يك نظام سنجش زمان است: "پديده اي متناوب و تكرار شونده" خوشبختانه طبيعت چندين پديده متناوب ديگر نيز در اختيار انسان قرار داده است و از اينجا بود كه مفاهيم سال، فصل و ماه پديد آمد.


• اما چرا انسان به واحدهاي بزرگتر از روز روي آورد؟
با استفاده از واحدهاي بزرگي همچون سال، دهه و قرن كار آسان تر مي شود. واحد بزرگتر از روز ماه بود: يك دوره ي اهله ي ماه كه از يك بدر تا بدر بعدي، يا از يك هلال نو تا هلال نوي بعدي طول مي كشيد. اين مدت تقريبا 29 تا 30 روز است. بنابر اين اولين تقويم هاي بشر تقويم هاي قمري بوده است، زيرا تنها با نگاه به شكل اهله ي ماه مي توان تشخيص داد كه در چندمين روز ماه قرا داريم و احتياج به هيچ محاسبه ي ديگري نيست.

براي انسان هاي اوليه، همين كافي بود كه يك سال را به طور تقريبي 360 روز و يك ماه را 30 روز بداند اما پيشرفت تمدن، باعث نياز به دقت بيشتر در محاسبه زمان شد و اين امر، يك مشكل بزرگ را نمايان ساخت: متأسفانه واحدهاي بزرگتر از زمان، حاصلضرب صحيحي از واحد هاي كوچكتر نبودند. به عبارت ديگر، در يك سال نمي توان تعداد صحيحي از شب و روزهاي كامل را جاي داد.


http://mj12.persianfun.info/img/92/12/New-Year/03.jpg


البته گفته بالا به هيچ وجه دقيق نيست. وقتي مي گوييم "سال" بايد دقيقاً مشخص كنيم كه منظورمان از سال چيست؛ همين طور براي شبانه روز. تعجب نكنيد! در "نجوم كروي" چندين نوع سال و روز و ماه وجود دارد. اگر يك متن نجوم كروي مربوط به زمان را بخوانيد، مطمئناً از ديدن اسامي عجيب و تعاريف گوناگون دستگاه هاي مختلف زمان، در شگفت خواهيد شد. البته ما قصد نداريم وارد اين مبحث گسترده شويم. بلكه فقط چند تعريف ساده شده از آن را كه براي كارمان ضروري است، برمي گزينيم.

• احتمالاً با دو نوع از سال ها آشناييد:
سال شمسي و سال قمري. مبناي طبيعي اين سال ها از نامشان پيدا است. يعني سال شمسي از حركت خورشيد و سال قمري از حركت ماه بهره مي گيرد. همانطور كه مي دانيد، در اصل اين زمين است كه به دور خورشيد مي گردد. اما از آنجا كه حركت، نسبي است؛ ما بر روي زمين تصور مي كنيم كه خورشيد در طول سال در حال حركت در آسمان است. اين حركت در يك مسير خاص در آسمان صورت مي گيرد كه "دايره البروج" نام دارد و ما بعداً در باره آن بيشتر صحبت خواهيم كرد.

اين حركت با حركت روزانه ي خورشيد كه از شرق به غرب در 24 ساعت يك دور مي زند، فرق دارد. اين حركت را تنها با توجه به ستارگان زمينه ي آسمان مي توان فهميد كه خورشيد در طول يك سال يك دور در ميان ستارگان زمينه ي آسمان از غرب به شرق دور مي زند. حال، با توجه به آنچه گفتيم، مي توان يك سال شمسي را "مدت زمان حركت خورشيد از يك نقطه خاص در آسمان و بازگشت به همان نقطه" تعريف كرد. اين ساده ترين سال است كه به آن "سال برجي" هم گفته مي شود.

از آنجا كه اين نوع سال با خورشيد در ارتباط است و خورشيد هم يكي از عوامل كنترل كننده طبيعت و فصول است، در بيشتر تقويم ها از اين نوع سال استفاده شده است. اما در سال قمري، مدت زمان 12 بار ديدن هلال ماه نو يا 12 يار ديدن بدر كامل ماه به عنوان مبنا انتخاب شده است. هرچند اين نوع سال بر مظاهر طبيعت و فصول منطبق نيست، اما از آنجا كه تاريخ دين ما براين اساس بنيان شده است، از آن نيز استفاده مي كنيم.


http://mj12.persianfun.info/img/92/12/New-Year/04.jpg


برگرديم به سال شمسي، يعني مدت زمان دو عبور متوالي خورشيد از يك نقطه ثابت در آسمان. انسان در اعصار گذشته اين مدت زمان را 365 روز اندازه گرفته بود و براساس آن به محاسبه تاريخ مي پرداخت. اما به تدريج كه شمار سال ها فزوني يافت، انديشمندان دريافتند كه اين سال هاي 365 روزي، كم كم از فصول سال انحراف پيدا مي كنند. متفكران به اين فكر افتادند كه طول سال ها را دقيق اندازه بگيرند. اين اندازه گيري ها با همان وسايل ابتدايي نشان مي دادند كه طول يك سال شمسي اندكي از 365 روز بيشتر است؛ يعني حدود 25ر365روزه است. حال به نظر شما چگونه مي توان اين 25ر0 روز و يا ساعت را به حساب آورد.

توجه كنيد كه اين 6 ساعت هاي اضافي، پس از 4 سال، به يك شبانه روز (24 ساعت) مي رسند. پس اگر در يك دوره 4 ساله، يك روز به انتهاي سال چهارم بيفزاييم وآن را 366 روز در نظر بگيريم، مشكل حل مي شود. چرا كه در اين صورت 4 سال داراي 1461 روز(366+3×365) خواهد شد. يعني هر سال به طور متوسط 25ر365 روز خواهد داشت. اين نظام كبيسه اي را بيشتر تقويم هاي باستاني به كار برده اند(سال چهارم را كه 366 روز است، سال كبيسه مي نامند).


• تقويم جلالي و لحظه تحويل سال
بعد از اسلام در ايران تقويم منظمي وجود نداشت. در محافل سياسي و علمي جهان اسلامي كه ايران نيز جزو آن به حساب مي آمد، تقويم هجري قمري به كار مي رفت، اما در بين عامه مردم ايران، تقويم كهن باستاني (تقويم يزدگردي) معمول بود.

اما در حساب هاي كبيسه هاي اين تقويم سهل انگاري مي شد، تاجايي كه در عهد ملكشاه سلجوقي، نوروز به اواسط شهريور ماه رسيده بود! اين مسائل مشكلات عديده اي را در حساب هاي مالي و خراجي يك سال ايجاد مي كرد. به همين سبب دانشمندان آن زمان به همت حكيم عمر خيام و با حمايت ملكشاه و وزير دانشمند وي، خواجه نظام الملك طوسي، به اصلاح و احياي تقويم شمسي قديم ايراني بر مبناي هجرت پيامبر بزرگ اسلام (ص) اقدام كردند و تقويم تازه را به لقب سلطان جلال الدين ملكشاه، تقويم "جلالي" ناميدند.

در اين تقويم مقرر شد كه سال با رسيدن خورشيد به نقطه اعتدال بهاري آغاز شود. اين همان "لحظه تحويل سال" است. بنابر اين "لحظه تحويل سال، لحظه اي است بين ظهر روز اول فروردين و ظهر روز آخر اسفند، كه مركز خورشيد بر نقطه اعتدال بهاري منطبق شود."


http://mj12.persianfun.info/img/92/12/New-Year/05.jpg


خيام، منجم و شاعر ايراني حال از آنجا كه تقويم هجري شمسي كنوني ما نيز اساساً همان تقويم جلالي است (تنها فرق اين دو در مبدأ تقويم است). بنابرين مفهوم تحويل سال در تقويم كنوني ما همان است كه در تقويم جلالي ذكر شد. همچنين بر طبق قوانين اين تقويم اگر تحويل سال، قبل از ظهر (ساعت 12) به وقوع بپيوندد آن روز، اول فروردين واگر بعد از ظهر اتفاق بيفتد آن روز آخر اسفند سال قبل خواهد بود. حال به مسأله محاسبه اين لحظه مي پردازيم.

اگر طول سال شمسي ثابت بود، اين محاسبه بسيار ساده بود. زيرا در اين صورت، اگر زمان تحويل يك سال را مي دانستيم با افزودن تقريباً 6 ساعت به آن زمان تحويل سال بعد را به دست مي آورديم. اين 6 ساعت و يا به طور دقيقتر 5 ساعت و 48 دقيقه همان خرده اعشاري در طول سال شمسي (تقريباً 2422ر365 روز) است. اما طول سال همواره ثابت نيست و اين به سبب تغييراتي است كه در مسير حركت زمين در آسمان به وجود مي آيد.

در واقع براي محاسبه دقيق زمان اين لحظه بايد معادلات حركت خورشيد و چندين معيار ديگر را نيز در نظر بگيريم. اين محاسبات و معادلات، نسبتاً پيچيده اند. با اين همه، تغييرات مزبور نسبتاً كوچك هستند و شما مي توانيد براي بدست آوردن زمان تقريبي لحظه تحويل سال هاي بعد از همان روش گفته شده در بالا استفاده كنيد. يعني كافي است 6 ساعت به زمان تحويل سال بعدبيافزاييد. حال ديگر شما مي دانيد كه حدوداً چه ساعتي بايد منتظر تحويل سال باشيد

دسته ها :
پنج شنبه بیست و نهم 12 1392 7:8 صبح

 

گروه اينترنتي خورشيد


اگر استرس هاي روزانه موجب آزار شما مي شوند و شما را با مشكل موجه كرده اند، بهتر است ادامه ي مطلب را مطالعه كنيد تا با 7 راه ساده براي مقابله با استرس آشنا شويد.

راه حل شماره 1: تنفس عميق

همين استراتژي ساده مي تواند در مقابله با استرس كمك شايان توجهي بكند. تنفس عميق به شما كمك مي كند تا:

هورمون هاي استرس را كمتر كنيد.
ضربان قلب خود را پايين تر بياوريد.
فشار خون خود را پايين تر بياوريد

و اما روش انجام اين تكنيك ساده:

آرام و بي صر و صدا بنشينيد و يك دست را روي شكم و يك دست را روي قفسه ي سينه ي خود قرار دهيد.
آرام و عميق و از راه بيني نفس بكشيد و ريه هاي خود را پر از هوا كنيد.
نفستان را براي چند ثانيه نگه داريد.
نفس خود را از طريق دهانتان به بيرون بدهيد، تا زماني كه كل ريه خالي بشود.
اين حركت را 5 مرتبه انجام دهيد.

راه حل شماره ي 2: مديتيشن

اين راه حل كهن موجب آرام شدن ذهن و بدن شما مي شود.

روزانه در يك جاي آرام و راحت بنشينيد و براي چند دقيقه بر روي يكي از موارد زير تمركز كنيد:

دم و بازدمتان
يك شيء
يك كلمه يا عبارت خاص (مانترا)

افكار آشفته و افكاري كه حواس شما را پرت مي كند را به آرامي از ذهنتان دور كنيد. به تمركز خود برگرديد.
شما مي توانيد اين كار را به صورت تنهايي و يا گروهي انجام دهيد.

راه حل شماره 3: ورزش

براي بهبود ضربان قلب خود از ورزش هاي هوازي استفاده كنيد. موارد زير مي توانند گزينه هاي خوبي باشند:

پياده روي
دوچرخه سواري
شنا

تنها 20 دقيقه انجام ورزش هاي هوازي ذهن شما را آرام خواهد كرد و هورمونهاي استرس را كاهش خواهد داد.
همچنين ورزش موجب ترشح آندورفين مي شود كه يك ماده ي شيميايي در مغز مي باشد و به بهبود خلق و خوي شما كمك مي كند. حتي ورزش هاي سبك نيز مي توانند به شما كمك كنند اما انجام ورزشهايي مانند موارد بالا مي تواند موثرتر باشند.

راه حل شماره 4: تمرين تكنيك تصويرسازي ذهني هدايت شونده

اين تكنيك همان مزاياي تنفس عميق را دارد. مراحل كار به اين شكل است كه:

در يك جاي آرام و بي سر و صدا بنشينيد. تصور كنيد كه داريد در اين مكان قدم مي زنيد. تمام مواردي مانند مناظر، صداها و بوها را تجسم كنيد.
در حين تصويرسازي ذهني به آرامي و عميق نفس بكشيد.
به اين كار ادامه بدهيد تا زماني كه به طور كامل احساس آرامش كنيد.
به آرامي به دنياي واقعيت برگرديد.
براي شروع مي توانيد از نوار هاي كاست و سي دي هايي كه در اين زمينه وجود دارند كمك بگيريد. پزشك نيز مي تواند براي آموزش اين تكنيك به شما كمك كند.

راه حل شماره 5: تغذيه مناسب

مواد خوراكي شامل ويتامين C مانند پرتقال و گريپ فروت ممكن است در كاهش هورمون هاي استرس به شما كمك كنند. امگا-3 نيز كه در ماهي آزاد ( و ساير ماهي هاي چرب) و آجيل يافت مي شود ممكن است در آرام شدن به شما كمك كنند.
به طور كلي داشتن يك رژيم غذايي سالم و متعادل مي تواند در حفظ سلامت به بدن و افزايش قدرت كنترلِ استرس، به شما كمك كند. بخشي از برنامه غذايي سالم و متعادل مربوط مي شود به مصرف غلات سبوس دار، ميوه ها و سبزيجات.
شكلات تلخ نيز مي تواند با كاهش هورمون هاي استرس، شما را آرامتر كند.

راه حل شماره 6: با خودتان مثبت حرف بزنيد

اگر شما از آن دسته آدم هايي هستيد كه مدام از خودتان انتقاد مي كنيد، بايد بدانيد كه اين كار موجب افزايش استرس شما مي شود. بنابراين رويكرد خود را نسبت به اين موضوع تغيير دهيد. با خودتان با ديدي مثبت حرف بزنيد و با استفاده از اين تكنيك به خودتان در كسب آرامش كمك كنيد.
افكار منفي را با افكار مثبت جايگزين كنيد. به موتور مولد "من مي توانم" تبديل شويد و به جاي "من مي دونم كه نمي تونم." از عبارت "من مي تونم" استفاده كنيد.

راه حل شماره 7: خوب بخوابيد

خواب خوب شبانه مي تواند به كاهش استرس شما در روز بعد كمك كند. منظور از خواب خوب داشتن حداقل 7 ساعت خواب شبانه است.

اگر با مشكلات خواب مواجه هستيد نكات زير مي تواند به شما كمك كند:

سعي كنيد برنامه ي خواب منظم داشته باشيد و در ساعت مشخص به رختخواب برويد و در ساعتي مشخص بيدار شويد. سعي كنيد در روزهاي تعطيل نيز به اين برنامه پايبند باشيد.
از ساعت 3 بعد از ظهر به بعد از نوشيدن كافئين پرهيز كنيد.
اگر به چرت زدن عادت داريد آن را در ساعت هاي اول روز انجام دهيد و سعي كنيد تا مي توانيد زمان آن را كوتاه كنيد.
به طور منظم ورزش كنيد.

دسته ها :
سه شنبه بیست و دوم 11 1392 4:1 صبح

مشهورترين مدل فرانسوي‌ مسلمان‌ شد +عكس

 عكس هاي اين دختر زيبا در مجله ها معروف مد و شبكه هاي مختلف تلويزيوني به نمايش در مي آمد اما در حال حاضر به درمان بيماران در روستاهاي دور افتاده افغانستان مي پردازد و از زندگي خودش بسيار راضي و خوشحال است چرا كه او حالا اسلام را پذيرفته و يك مسلمان است.

ModelWww.KamYab.Ir  مشهورترين مدل فرانسوي‌ مسلمان‌ شد +عكس

وي با اعتماد به نفس بالا مي گويد : اگر رحمت و لطف پروردگار شامل من نمي شد ميبايستي تا آخر عمرم مثل يك حيوان زندگي مي كردم و هيچ وفت نمي توانستم مسلمان شوم . آرزوي ذوران كودكي من اين بود كه پرستار شوم، و حالا كه مسلمان شده ام به آرزوي دوران كودكي خود رسيده ام.

دسته ها :
جمعه هجدهم 11 1392 4:1 صبح

مشهورترين مدل فرانسوي‌ مسلمان‌ شد +عكس

 عكس هاي اين دختر زيبا در مجله ها معروف مد و شبكه هاي مختلف تلويزيوني به نمايش در مي آمد اما در حال حاضر به درمان بيماران در روستاهاي دور افتاده افغانستان مي پردازد و از زندگي خودش بسيار راضي و خوشحال است چرا كه او حالا اسلام را پذيرفته و يك مسلمان است.

ModelWww.KamYab.Ir  مشهورترين مدل فرانسوي‌ مسلمان‌ شد +عكس

وي با اعتماد به نفس بالا مي گويد : اگر رحمت و لطف پروردگار شامل من نمي شد ميبايستي تا آخر عمرم مثل يك حيوان زندگي مي كردم و هيچ وفت نمي توانستم مسلمان شوم . آرزوي ذوران كودكي من اين بود كه پرستار شوم، و حالا كه مسلمان شده ام به آرزوي دوران كودكي خود رسيده ام.

دسته ها :
جمعه هجدهم 11 1392 4:1 صبح
X