معرفی وبلاگ
آرزوی خوبی حقایقی جالب و افسانه و نـگاهی به آینـده نـزدیک
صفحه ها
دسته
salllllllllllllam2
salllllllllllllam
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 169858
تعداد نوشته ها : 113
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

آداب معاشرت، اصلي كه بايد رعايت شود

 

http://mj10.persianfun.info/img/92/10/Moasherat/01.jpg

 

خيلي وقت‌ها صداي تلفن‌همراه بعضي‌ها را در سينما يا تئاتر مي‌شنويد. يا خيلي‌ها را مي‌بينيد كه با دهان پر حرف مي‌زنند.


در دنياي امروز كه با سرعت فوق‌العاده جلو مي‌رود، به آساني ممكن است كه خيلي از آداب معاشرت اوليه را هم فراموش كنيم. متاسفانه خيلي‌ها آداب و رفتاري كه والدينشان به آنها ياد داده‌اند را فراموش  كرده‌اند و خيلي‌ها هم تربيت چندان خوبي نداشته‌اند.

داشتن رفتار اجتماعي درست، خيلي سخت نيست؛ اما بيشتر ما تصور مي‌كنيم كه اين آداب و رفتارها ديگر قديمي شده و در دنياي امروز جايي ندارند. اما اين اصلاً درست نيست. اگر هر كدام از ما لحظاتي را به بازبيني اصول و قواعد آداب اجتماعي خوب صرف كنيم، متوجه مي‌شويم كه نه تنها در زندگي شخصي‌مان، بلكه در روابط كاري هم به دردمان خواهند خورد.

در زير راه‌هايي براي ارتقاي اين آداب و رفتارها در خودتان اشاره مي‌كنيم كه مطمئناً كمك مي‌كند تاثير بهتري روي ديگران بگذاريد.

آداب اوليه را رعايت كنيد
نشان دادن ادب و احترام كار سختي نيست. به زبان آوردن «لطفاً»، «خواهش مي‌كنم»، «ممنونم» و «عذر مي‌خواهم» كار آساني است. اين عبارات نشان مي‌دهد كه براي ديگران احترام قائل هستيد. حتي اگر فردي بي‌ادب باشد و اصلاً از او خوشتان نيايد، خيلي بهتر است كه شما مودبانه رفتار كنيد تا اينكه بخواهيد به سطح تربيت او نزول كنيد.

آقايان، در محيط‌هاي بسته كلاهتان را برداريد
اين روزها خيلي از مردان جوان از اين واقعيت آگاه نيستند كه گذاشتن كلاه در محيط‌هاي بسته بي‌ادبانه است. آقايان عزيز، وقتي وارد ساختماني مي‌شويد كلاهتان را از سرتان برداريد!

در را نگه داريد
اين قانون فقط مخصوص مردها نيست. بله، درست است كه آقايان بايد در را براي خانم‌ها نگه دارند و بگذارند كه خانم‌ها زودتر از آنها وارد شده يا خارج شوند اما خانم‌ها هم بايد همين كار را براي افراد سالخورده يا كسانيكه دستشان پر است انجام دهند.

وقت‌شناس باشيد
هيچ چيز بدتر از منتظر نگه داشتن ديگران نيست. اين كار واقعاً بي‌ادبانه است و نشان مي‌دهد براي وقت ديگران ارزش قائل نيستيد. اگر عادت داريد كه هميشه دير بر سر قرارهايتان مي‌رسيد، ساعتتان را ۱۰ تا ۱۵ دقيقه عقب بكشيد تا سر ساعت برسيد.

 در انظار عمومي خودتان را آرايش نكنيد
اگر نياز است كه روي صورتتان كاري انجام دهيد، موهايتان را شانه بزنيد و يا آرايش كنيد، سعي كنيد اين كار را جلو چشم بقيه و در محيط عمومي انجام ندهيد. به سرويس بهداشتي آن محل برويد و يا صبر كنيد تا به خانه برويد. خانم‌ها، زدن سريع رژلب بدون آينه اشكالي ندارد اما درست نيست كه كيف لوازم آرايشتان را در يك محيط عمومي بيرون بياوريد و با آينه جيبي شروع به آرايش كردن خودتان كنيد. همچنين گرفتن ناخن‌ها يا لاك زدن هم در محيط‌هاي عمومي كار نادرستي است.

تا حد امكان در محيط‌هاي عمومي كمتر آدامس بجويد
اگر به دليلي منطقي مثل خوشبو كردن دهان يا از بين بردن خشكي دهان، بايد آدامس بجويد،  سعي كنيد اين كار را در ماشينتان و بين راه انجام دهيد. اگر واقعاً لازم است كه در يك محيط عمومي آدامس بجويد، سعي كنيد اين كار را آرام‌تر انجام دهيد و از باد كردن آن يا ايجاد صداي بلند با آدامس خودداري كنيد.

زنگ موبايلتان را در صورت لزوم خاموش كنيد
اولين كاري كه بعد از وارد شدن به يك محيط عمومي مي‌كنيد اين است كه زنگ موبايلتان را خاموش كنيد. به خاطر داشته باشيد كه نيازي نيست به همه تماس‌هايي كه با شما گرفته مي‌شود همان لحظه پاسخ دهيد. اگر مي‌دانيد كه تماسي ضروري است، عذرخواهي كنيد و به محيط يا اتاق ديگري رفته و آنجا با تلفن صحبت كنيد. سعي كنيد مكالمه‌تان پشت تلفن كوتاه باشد و از طرف مقابل بخواهيد كه در اولين فرصت با او تماس بگيريد.

مودبانه حرف بزنيد
وقتي با كسي صحبت مي‌كنيد، چه سر كار باشد و چه در محيط اجتماعي‌تر، هيچوقت درمورد پول، مذهب و سياست حرف نزنيد. اين موضوعات بسيار حساس هستند و مي‌تواند موجب انفجار احساسي شما يا طرف‌مقابلتان شود و همين مسئله باعث شود صدايتان را بالا ببريد، حتي فرياد كشيده يا از الفاظ نادرست استفاده كنيد.

رفتار خوب نشاندهنده اين است كه براي ديگران ارزش و احترام قائليد و از تربيت خوبي برخورداريد

دسته ها :
شنبه بیست و هشتم 10 1392 1:46 صبح
X