معرفی وبلاگ
آرزوی خوبی حقایقی جالب و افسانه و نـگاهی به آینـده نـزدیک
صفحه ها
دسته
salllllllllllllam2
salllllllllllllam
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 169902
تعداد نوشته ها : 113
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

راههاي قابل توجهي براي پرورش ذهن

 

چالز داروين بلافاصله پس از خواندن كتابي كه چهل سال پيش، در مورد رشد جمعيت و رقابت منابع نوشته شده بود، شاهكار خود با نام خواستگاه گونه‌ها را تاليف كرد. وي ارتباط ميان گونه‌ها و محيط را به درستي درك كرده بود و بدين گونه نظريه تكامل را مطرح ساخت. داروين تنها با خواندن كتاب و تطابق آن با مشاهدات و سوالات موجود در ذهن خود، توانست نظريه خود را ارايه كند و تمامي نظريه‌هاي پيشين را به چالش بكشد.

طبق گفته گري كلين، روانشناس و نويسنده كتاب ديدن آنچه ديگران نمي‌بيند، راههاي قابل توجهي براي پرورش ذهن وجود دارد كه بينش صحيح افراد از محيط و پيشامدها را بطور غيرمنتظره‌اي گسترش مي‌دهد. افكار و ايده‌هايي كه ممكن است ناگهان به ذهن انسان خطور كنند.

سوالي كه در اين زمينه پيش مي‌آيد اين است كه آيا راهي براي تمرين مغز و پرورش ايده‌هاي جديد و خلاق وجود دارد؟

train-your-brain-salemzi

درست است كه ايده‌ها بطور ناگهاني به ذهن انسان‌ها خطور مي‌كنند، اما متد پرورش ذهن براي درك كردن ارتباط ميان پديده‌هايي كه ممكن است هر كسي به آن توجه نكند، وجود دارد.

در ادامه مطلب به پنج راه موثر در پرورش ذهن خلاق اشاره شده است.

كنجكاو باشيد

train-your-brain-salemzi

كنجكاو بودن بهترين راه رسيدن به يك بينش صحيح است. افرادي كه ذهن خلاق داشته باشند، هيچگاه نسبت به محيط و پيشامدها بي‌تفاوت نيستند و ذهنشان درگير علت و عوامل اين پديده‌هاست. پس دستيابي به بينش و ادراك، هيچگاه از ذهن منفعل و بي‌علاقه به يادگيري برنمي‌خيزد.

خيالپردازي كنيد

train-your-brain-salemzi

در بررسي‌هاي روانشناختي انجام شده در سال ۲۰۱۲، نتايج حاكي از آن است كه خيالپردازي منجر به فعال شدن مغز مي‌شود. اغلب اوقات، راه حل‌ها و ايده‌هاي جديد در ذهن‌هاي سرگردان و خيالباف خطور مي‌كنند.
اوقات فراغت خود را تنها با گوش دادن به موسيقي، پادكست و أ¢â‚¬آ¦ پر نكنيد، برخي اوقات فضاي خالي خود را با خيالپردازي پر كنيد.

‌‌موضوعات را با هم تطبيق دهيد

train-your-brain-salemzi

انسان‌ها معمولا از انطباق دادن موضوعات بدليل بي‌اهميت بودن و يا شنيدن نظرات ديگران، چشم‌پوشي مي‌كنند. اما با منطبق كردن موضوعات مي‌توان به ارتباطات شگرفي دست يافت. اگر افرادي بر صحيح بودن مسئله‌اي هم عقيده هستند، تا زماني كه خود، آن مسئله را بر اساس مفروضات موجود تطبيق نداده‌ايد، به درست بودن آن اطمينان نداشته باشيد.

بر روي تضادها دقيق شويد

train-your-brain-salemzi

در حالي‌كه حس كنجكاوي، تعجب برانگيز است؛ تضاد نيز شك برانگيز خواهد بود. هنگامي كه به درستي موضوعي شك كنيم، ذهن ما درگير آن خواهد شد و تا به نتيجه درست نرسيم، ذهن ما نيز آسوده نخواهد شد. پس با دقيق‌شدن بر روي موضوعات و پي‌بردن به دليل تناقضات، مي‌توان به بينش صحيح رسيد.

با تفكر خود قدم برداريد

train-your-brain-salemzi

برخي از افراد هنگامي كه تحت فشار قرار گيرند، بهتر عمل مي‌كنند. موقعيت‌هاي حياتي، به انسان مي‌آموزند تا چگونه همزمان فكر كنند و افكارشان را عملي سازند. حتي ممكن است در برخي موارد، افراد راههاي غير معمولي را انتخاب كنند ولي به نتيجه دلخواه برسند. همانند استادان شطرنج كه با حركاتي كه ممكن است بنظر هوشمندانه نرسند، حريف را در چند حركت كيش و مات كنند.

مشكل بسياري از سازمان‌ها هم همين است كه تحت فشار نيستند تا بهتر عمل كنند، بلكه با خيال راحت و با اين تفكر كه هميشه پاي برجا هستند و زمان دارند، عمل مي‌كنند.

دسته ها :
جمعه بیستم 10 1392 7:13 صبح
X