معرفی وبلاگ
آرزوی خوبی حقایقی جالب و افسانه و نـگاهی به آینـده نـزدیک
صفحه ها
دسته
salllllllllllllam2
salllllllllllllam
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 170824
تعداد نوشته ها : 113
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

چگونه در هواي گرم از خود محافظت كنيم ؟

تمرين ها، ورزش ها و امور خارج از منزل و يا محل كار در ماه هاي گرم سال معمولا سخت و طاقت فرسا هستند. اين چنين فعاليت هايي در هواي داغ و زير گرماي آفتاب، زياد مناسب و خوشايند نبوده و ممكن است براي ما مشكلاتي به وجود بياورند. در صورتي كه مجبور به انجام چنين فعاليت هايي در فضاي باز هستيد، بايد از روش هايي كه براي پيشگيري از عوارض هواي گرم مورد استفاده قرار مي گيرند استفاده كنيد. فعاليت در سايه، نوشيدن مايعات، پوشش مناسب و اجتناب از ماندن در هواي گرم در مدت زمان طولاني از جمله اين روش ها هستند.


گروه اينترنتي خورشيد - khorshidgroup.org


انجام يك مسابقه مهيج در يك روز گرم و يا يك تمرين شادي آور زير نور آفتاب، ممكن است باعث شود كه حتي متوجه دماي هواي نشويم، اما بدن ما به خوبي گرما را حس كرده و در مقابل آن عكس العمل نشان مي دهد.در صورتي كه شما به طور معمول در ساعات گرم روز اقدام به فعاليت هاي ورزشي يا كاري مي كنيد، بايد مراقب افزايش دماي هوا و بدن خود باشيد. بدين منظور لازم است تدابيري را براي پيشگيري از بروز مشكلات احتمالي مد نظر قرار داده و رعايت كنيد.

هواي گرم چگونه بر روي بدن ما تاثير مي گذارد

فعاليت در هواي گرم منجر به ايجاد فشاري دو چندان بر روي قلب و شش هاي شما مي شود. علاوه بر هواي گرم، انجام فعاليت نيز به نوبه خود باعث افزايش دماي بدن و در نتبجه فشار وارده به آن مي شود. به همين علت بدن براي پراكنده كردن احساس گرما به خون بيشتري نياز دارد. در اين مرحله قلب براي رساندن خون كافي به ماهيچه هاي بدن و بافت هاي نزديك به سطح پوست، سريع تر ميزند.


با وجود همه اين فشارها، اگر رطوبت هوا هم زياد باشد اوضاع بدتر مي شود؛ چرا كه رطوبت بر روي پوست شما مي نشيند و مانع تبخير عرق بدن مي شود. پس تعريق بدن كه براي مقابله با گرما توسط بدن انجام شده است نيز در اين شرايط فقط باعث افزايش گرماي بدن مي گردد.

در شرايط عادي، پوست، رگ هاي خوني و همچنين عمل تعريق منجر به كاهش دماي بدن مي شوند. اما در شرايطي كه وضعيت بدتر شود، اين سيستم هاي خنك كننده ي طبيعي تاثيري در كاهش دماي بدن نخواهند داشت و ممكن است گرما زدگي، گرفتگي عضلات و مشكلات ديگري را منجر شوند.

چگونه از گرما زدگي و ساير اختلالات پيشگيري كنيم


براي اينكه بتوانيد از بدن خود در مقابل گرماي بيش از حد محافظت كنيد، انجام اين اقدامات احتياطي توصيه مي شود:

شروع آرامي داشته باشيد.
اگر شما قبل از ورود به هواي گرم، در مكاني خنك تر و يا در معرض باد خنك مشغول تمرين باشيد، بدن خودش را با آن هواي خنك وفق مي دهد و به هنگام ورود به فضاي آزاد، مدت زمان بيشتري طول مي كشد تا گرما به بدن نفوذ كند. اين مورد كمك خوبي به شما در پيشگيري از عوارض هواي گرم مي نمايد. توجه داشته باشيد در صورتي كه تحت نظر پزشك هستيد و يا دارو مصرف مي كنيد، قبل از انجام فعاليت در هواي گرم با دكتر خود مشورت كنيد. شايد لازم باشد بيشتر احتياط كنيد.

 
تا جايي كه مي توانيد مايعات بنوشيد.
همانطور كه توضيح داده شد، يكي از روشهاي طبيعي بدن براي مقابله با گرما، تعريق است. خشك شدن عرق بدن باعث كاهش دماي پوست و سرانجام كاهش دماي بدن مي شود. اما تصور مي كنيد بدن شما چگونه بايد عرق بدن را براي تعريق تامين كند؟


نوشيدن آب و ساير مايعات به ميزان زياد در اين مواقع لازم است.
حتي اگر احساس تشنگي نمي كنيد، سعي كنيد تا جايي كه مي توانيد مايعات بنوشيد تا بدن بتواند ذخيره كافي براي تعريق را تامين كند. البته از نوشيدن قهوه و الكل در هنگام انجام فعاليت هاي اين چنيني پرهيز كنيد. اين دو در مقايسه با ساير مايعات برعكس عمل مي كنند!


لباس مناسب بپوشيد.
از لباس هاي راحت و سبك استفاده كنيد و تا حد ممكن لباس هاي گشاد بپوشيد تا هوا بتواند بين پوست و لباس شما در جريان باشد و بدن را خنك كند. از پوشيدن لباس هاي تيره خودداري كنيد. خصوصاً اگر مي دانيد در زير نور آفتاب فعاليت خواهيد داشت. همچنين پوشيدن يك كلاه لبه دار كه از رنگ روشن برخوردار است نيز مي تواند محافظي مناسب در مقابل نور خورشيد باشد.


از خورشيد نيمروز بر حذر باشيد.
تا جايي كه مي توانيد در ساعاتي براي تمرين و يا فعاليت از خانه خارج شويد كه آفتاب ضعيف تر و هوا خنك تر است. خورشيد به هنگام ظهر و يا نيمروز بسيار داغ و حتي خطرناك است. علاوه بر اينكه ممكن است اين گرماي خورشيد عوارضي همچون گرما زدگي و سرگيجه به همراه داشته باشد، مي تواند براي پوست و چشم هاي شما نيز مضر باشد. بهتر است تمرين هاي ورزشي و فعاليت هاي بيرون خود را به جاي ساعات مياني روز به صبح ها و يا بعد از ظهرها موكول كنيد.

 
كرم هاي ضدآفتاب استفاده كنيد.
استفاده از كرم ها و يا لوسيون هاي ضد آفتاب بسيار توصيه مي شوند. اين كرم ها از پوست شما در مقابل آفتاب سوختگي محافظت مي كنند. توجه داشته باشيد كه آفتاب سوختگي منجر به كاهش توانايي بدن در خنك نگه داشتن خود مي شود.

 
اعمال پيشگيرانه انجام دهيد.
با توجه به توضيحات بالا اگر شما در خصوص گرما و عوارض آن براي بدن نگران هستيد، بهتر است با پيشگيري از بروز چنين مواردي جلوگيري كنيد. براي مثال ساعات خروج از منزل و يا محل كار را تغيير دهيد و آن را به ساعات خنك تر روز موكول كنيد. همچنين به جاي ورزش در فضاي باز و زير نور آفتاب، ورزش در سالن هاي سرپوشيده و مجهز به سيستم هاي خنك كننده را انتخاب نماييد.

چه زماني لازم است وارد عمل شويد يا با اورژانس تماس بگيريد

در صورتي كه شما يا دوستانتان در معرض هواي گرم دچار مشكل شويد، ممكن است عوارض متفاوتي در شما ظاهر شود كه هر كدام به نوبه خود راه حل هايي دارند. برخي از نشانه هايي كه با مشاهده آنها فوراً بايد اقدامي انجام دهيد، عبارتند از:

ضعف جسماني

سردرد شديد

سرگيجه

گرفتگي عضلات

حالت تهوع يا استفراغ

طپش قلبدر صورتي كه يك يا چند تا از اين نشانه ها را حس كرديد، لازم است سريعا دست از فعاليت مذبور برداشته و در مكاني با دماي پايين تر استراحت كنيد. آب خنك بنوشيد و با پاشيدن آن به سر و صورت خود و قرار گرفتن در معرض باد، سعي كنيد بدن را خنك كنيد. اگر وضعيت پس از يك ساعت تغيير چنداني نكرد و در نشانه هاي ذكر شده بهبودي مشاهده نشد، حتماً با پزشك تماس بگيريد.

توجه كنيد كه در صورتي كه دماي بدن در اين شرايط از مرز 38.9 درجه بيشتر شده، يا بيحالي و يا سرگيجه نيز مشاهده شود، به فوريت هاي پزشكي نياز داريد.

فعاليت هاي بدني و انجام امور روزمره از اهميت بالايي برخوردار هستند. اما بهتر است تا حد امكان از انجام اين امور در آب و هواي گرم و شرجي پرهيز نماييد تا از عوارض آن در امان باشيد

دسته ها :
يکشنبه بیست و نهم 2 1392 6:11 صبح
X