معرفی وبلاگ
آرزوی خوبی حقایقی جالب و افسانه و نـگاهی به آینـده نـزدیک
صفحه ها
دسته
salllllllllllllam2
salllllllllllllam
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 169860
تعداد نوشته ها : 113
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

فرمولي كه جاي انسان‌ را در بهشت نشان مي‌ دهد

فرمولي كه جاي انسان‌ را در بهشت نشان مي‌ دهد

فرمولي كه جاي انسان‌ را در بهشت نشان مي‌ دهد

باروري ايمان، تخفيف گناهان، درمان بيماري هاي روحي و رواني، عمر با بركت، استجابت دعا، صفاي خانه، رفع غم و اندوه، پيمودن درجات كمال و ترقي از جمله پاداش هاي تلاوت قرآن است.

كسي كه قرآن را آنگونه كه قرآن و پيشوايان ديني دستور داده‌اند بخواند، در قيامت مبناي محاسبه درجات او قرآن است.

به سخنان امام صادق عليه‌السلام كه در اين زمينه از رسول بزرگوار اسلام صلي‌الله عليه و آله نقل كرده‌اند نظر كنيد:

«بر شما باد تلاوت قرآن! همانا درجات بهشت به تعداد آيات قرآن است. هنگامي كه قيامت برپا شد، به قاري قرآن گفته مي‌شود: بخوان و بالا برو، و او هر آيه‌اي كه مي‌خواند، يك درجه بالا مي‌رود»

البته بايد بدانيم اين پاداش‌ها، و مقام و منزلت‌ها از آن كسي است كه به آيات قرآن عمل كند و حامل قرآن باشد، يعني قاري قرآني كه رنگ قرآني و خدايي گيرد؛ آنگاه در زمره شريف‌ترين انسان‌ها قرار مي‌گيرد.

پيامبر اسلام صلي‌الله عليه و آله فرمود: «اَشرافُ اُمَّتي حَمَلَةُ‌القرآن…؛ شريف‌ترين افراد امت من، حاملان قرآنند.»

قرآن مجيد در زندگي ما حضور ندارد

بدون شك سبك زندگي ديني ، مشخصات و شرايط ويژه خود را دارد. شايد يكي از مواردي كه در زندگي ما به عنوان يك مسلمان كمتر بدان توجه مي شود تلاوت قرآن ، به عنوان كتاب ديني و تعمق در آيات آن است.

اين در حالي است كه خداوند حكيم در اين مورد مي فرمايد: اي مردم، از سوي پروردگارتان موعظه و اندرزي براي شما آمد، قرآني كه مايه شفاي بيماري دل ها و روان ها است و چيزي كه مايه هدايت و راهنمايي و رحمت براي مؤمنان است.

اي پيامبر به مردم بگو به فضل پروردگار و به رحمت بي پايان او و اين كتاب بزرگ آسماني كه جامع همه نعمت ها است ، بايد خشنود بشوند نه به ثروت اندوزي و پست و مقام دنيا و فزوني قوم و قبيله. (سوره يونس آيات ۵۸-۵۷)

كفاره گناهان

انسان در زندگي گاه دچار گناه و لغزش هاي كوچك و بزرگ مي شود كه برخي از آنان كفاره دارد، تلاوت قرآن كفاره گناهان است.

قرآن بخوان كه خواندن قرآن كفاره گناهان، سپر آتش و امان از عذاب الهي است. (وسايل الشيعه، ج۴، ص ۸۳۹)
بارور شدن ايمان

اميرالمومنين (عليه السلام) فرمودند: تلاوت قرآن، مايه باروري ايمان است .(غررالحكم و دررالكلم ص ۲۶۳)

بنابر اين يكي از راه هاي موثر در رشد و باروري ايمان در هر فرد قرائت قرآن است.
گفتگو با خداوند

براي انسان مومن و با ايمان چه چيزي مي تواند زيباتر از سخن گفتن با خداوند باشد و چه واسطه اي و همكلامي بهتر ازقرائت قرآن است؟! پيامبر گرامي اسلام(صلي الله عليه وآله) فرمود: هر كه دوست دارد با خدايش سخن بگويد قرآن بخواند. (كنزالعمال، ج ۲۱ ص۵۱۰، ح ۲۲۵۷)
منور شدن منازل

خانه هاي خود را با تلاوت قرآن نوراني كنيد؛ خانه اي كه زياد در آن قرآن تلاوت شود خير و بركتش فزوني يابد ،به اهلش فراخي رسد و نورش به اهل آسمان روشنايي دهد؛ بدان سان كه ستاره هاي آسمان به اهل زمين، روشنايي دهند. (اصول كافي، ج ۲، ص ۶۱۰)

چه بسيار افرادي هستند كه در زندگي خود نورانيت آشكاري با تلاوت قرآن احساس كرده اند و روزي و بركت خود را مديون قرآن هستند.
زدودن زنگار از قلب

پيامبر گرامي اسلام(صلي الله عليه وآله ) فرمود: قلوب شما همانند آهن، زنگار مي گيرد. پرسيدند جلا دهنده آن چيست؟ فرمود: تلاوت قرآن. (كنز العمال، ج ۲، ص ۲۴۱، ح ۳۹۲۴)

قلب انسان در مراحل مختلف زندگي دچار زنگارهايي مي شود و اگر براي جلا دادن آن انديشه اي نداشته باشيم ،هلاكت به سراغمان مي آيد ؛بنابر اين يكي از بهترين اين راه ها براي پاك كردن زنگارها قرائت قرآن است.
قرار گرفتن در شعاع نور نبوت

كسي كه قرآن بخواند شعاع نور نبوت او را فرا مي گيرد، با اين تفاوت كه به او وحي نمي شود. (اصول كافي، ج ۲، ص ۶۱۰)

انسان هايي كه قلب پاك و رستگاري دارند و خود را از هر گونه گناه و آلودگي دور مي دارند ، در هنگام قرائت قرآن پاداش هاي فراواني نصيبشان مي شود.

قرآن تنها سنگر و پناهگاه

رسول خدا(صلي الله عليه وآله) فرمود: زماني كه فتنه ها به پا خاست به طوري كه نتوانستيد اسلام ناب و خالص را تشخيص دهيد، (مانند شب تاريكي كه نمي توان راه را تشخيص داد) بر شما لازم است كه به قرآن مراجعه كنيد. (بحارالانوار، ج ۹۲، ص۱۷)
پاداش قاري قرآن

برخي از روايات و احاديث كه بيانگر اجر و پاداش تلاوت قرآن است انسان را به شگفت مي‌آورد.

در اين باب بخشي از روايتي را كه «محمدبن بشير» از امام سجاد و امام صادق عليهما‌السلام در اين زمينه نقل مي‌كند براي نمونه تقديم مي‌كنيم، شايد ما را به انس بيشتر با قرآن ترغيب نمايد.

«كسي كه تنها با نظر كردن به قرآن و بدون صدا، آن را بخواند، خداوند براي هر حرفي حسنه‌اي به او مي‌دهد و يك بدي از او محو مي‌كند و يك درجه مقام او را بالا مي‌برد.

هر كس حرفي از آن را ياد بگيرد، براي او ۱۰ حسنه مي‌نويسد و از او ۱۰ كار بد را محو مي‌كند و ۱۰ درجه او را بالا مي‌برد. آنگاه حضرت فرمود: نمي‌گويم در برابر هر آيه‌اي، بلكه مي‌گويم در برابر هر حرفي مثل حرف «ب» و «ي» و مانند آن (چنين پاداشي است) و كسي كه حرفي از قرآن را در نماز و در حال نشسته بخواند، خداوند براي او ۵۰ حسنه مي‌نويسد و ۵۰ كار بد از نامه اعمال او پاك مي‌كند و او را ۵۰ درجه بالا مي‌برد. كسي كه حرفي از قرآن را در نماز و در حالت ايستاده بخواند، خدا ۱۰۰ حسنه بر او مي‌افزايد و ۱۰۰ پليدي از او پاك مي‌كند و او را ۱۰۰ درجه بالا مي‌برد

دسته ها :
دوشنبه شانزدهم 2 1392 6:3 صبح
X