معرفی وبلاگ
آرزوی خوبی حقایقی جالب و افسانه و نـگاهی به آینـده نـزدیک
صفحه ها
دسته
salllllllllllllam2
salllllllllllllam
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 169896
تعداد نوشته ها : 113
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

gonah گناه چه كساني بيشتر است؟

 

گناه چه كساني بيشتر است؟

 

 

 آن كسي كه مي‌داند چه كار مي‌كند و آگاهانه به انجام عمل خلاف مي‌پردازد در منابع ديني و فرهنگي از جمله ادبيات و … هر جامعه‌اي مورد نكوهش قرار گرفته و مي‌گيرد، زيرا آسيبي كه چنين فرد و يا افرادي به كيان مادي و بويژه معنوي يك جامعه وارد مي‌كنند بسيار است.

 

به گزارش  بروزترين ها، آيه ۸۷ از سوره آل عمران در ارتباط با گناه دانشمندان و راهنمايي غلط از سوي آنان نسبت به مردم و اطرافيان آنان صحبت مي‌كند.

 

متن و ترجمه آيه ۸۷ سوره آل‌عمران و بخش‌هايي از مفاهيم مرتبط با موضوع گناه دانشمندان برگرفته از اين آيه به شرح زير است:

 

متن آيه:

 

«وَإِنَّ مِنْهُمْ لَفَرِيقًا يَلْوُونَ أَلْسِنَتَهُمْ بِالْكِتَابِ لِتَحْسَبُوهُ مِنَ الْكِتَابِ وَ مَا هُوَ مِنَ الْكِتَابِ وَ يَقُولُونَ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَ مَا هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَ يَقُولُونَ عَلَي اللَّهِ الْكَذِبَ وَهُمْ يَعْلَمُونَ»

 

ترجمه آيه:

 

“و همانا از ايشان (اهل كتاب) گروهي هستند كه زبان خود به خواندن كتاب (و دست نوشته‌ خودشان چنان) مي‌چرخانند كه شما گمان مي‌كنيد آن كتاب آسماني است، در حالي كه از كتاب نيست و مي‌گويند: آن (چه ما مي‌خوانيم) از جانب خداست،‌ در حالي كه از جانب خدا نيست و آنها آگاهانه بر خداوند دروغ مي‌بندند.”

 

بخشي از مفاهيم اين آيه:

 

گناه علما و دانشمندان بي‌تقوا چند برابر است،‌ زيرا:

 

الف) مردم را به اشتباه مي‌اندازند. «لِتَحْسَبُوهُ مِنَ الْكِتَابِ»

 

ب) به خداوند دروغ مي‌بندند. «هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ»

 

ج) حركت آنان آگاهانه بوده است. «وَهُمْ يَعْلَمُونَ»

 

منابع:

 

كتاب دقايقي با قرآن، تاليف حجت‌الاسلام والمسلمين محسن قرائتي، ناشر مركز فرهنگي درس‌هايي از قرآن، نوبت چاپ پانزدهم زمستان سال ۱۳۹۰

يکشنبه دهم 10 1391 6:16 صبح

عجيب ترين موجوداتي كه در سال 2012 شناسايي شدند!

درحالي كه سال ميلادي به پايان مي رسد، زمان نگاه كردن به گذشته و معرفي دوباره بزرگترين، عجيب ترين و كوچكترين حيواناتي فرا مي رسد كه در سال 2012 تيتر بسياري از نشريات را به خود اختصاص دارند.

به گزارش خبرگزاري مهر، كوچكترين قورباغه جهان، لجن بي مغز داراي حافظه، نهنگ قاتل سفيد رنگ، چشم غول آسا و چلچراغ گوشتخوار در طي سال جاري كه به پايان خود نزديك مي شود، خبرسازترين حيوانات سال بوده اند.

كشف كوچكترين قورباغه جهان

يك تيم تحقيقاتي آمريكايي موفق شدند در منطقه "پاپوآ" در گينه نو گونه اي جديد از قورباغه را كشف كنند كه گفته مي شود كوچكترين قورباغه جهان است.

احتمال مي رود اين قورباغه 7 ميليمتري با نام علمي "پائدوفرين آمائونسيس" كوچكترين دوزيستي باشد كه در زمين ساكن است.

دانشمندان بر اين باورند ابعاد كوچك بدن اين جاندار با نوع زيستگاه هاي آنها كه بر روي برگها يا كف جنگلها است، در ارتباط است. اين جانداران به خوبي در ميان برگها و كف جنگل استتار مي شوند و به گونه اي تكامل يافته اند تا صدايي شبيه به حشرات داشته باشند به اين شكل رديابي اين جانداران در جنگل بسيار دشوار خواهد شد.

لجن بي مغز داراي حافظه

لجن زنده كه از سال 1958 در فيلم علمي تخيلي " حباب" موجب حيرت مردم را فراهم كرده اكنون وحشتناك تر هم شده است. در ماه اكتبر امسال دانشمندان گزارش دادند كه كپك لجن يك ارگانيسم تك سلولي بي مغز داراي نوعي حافظه است.

دانشمندان دانشگاه سيدني در آزمايشهاي خود با اين كپك لجن كه با نام علمي " Physarum polycephalum" شناخته مي شود به اين مسئله پي بردند كه از طي كردن مسيري كه آمده پرهيز مي كند، در آن زمان آنها پي بردند كه اين موجود تك سلولي داراي نوعي حافظه براي حركت كردن خود است و مي تواند مسيرهايي كه پيشتر در آن بوده را شناسايي كند.

گربه اسرار آميز با دو صورت متفاوت

در ماه آگوست، ونوس، گربه اي با دو صورت از شهرت بسياري برخوردار شد. اين گربه در سايتهاي اجتماعي صفحه خاص خود را راه اندازي كرد و به شهرت بسياري دست يافت.

يك نگاه به صورت اين گربه نشان دهنده علت شهرت آن است. اين گربه يك طرف صورتش كاملا سياه بوده با چشم سبز و طرف ديگر نارنجي با چشم آبي است. متخصصان اعتقاد دارند كه اين تنوع رنگي ممكن است در اثر يك نوع تركيب ژنتيكي به وجود آمده باشد.

شناسايي نهنگ قاتل سفيد رنگ

مشاهده يك نهنگ قاتل تمام سفيد در روسيه طي ماه آوريل امسال نشان دهنده يك رويداد نادر بود چرا كه گفته مي شود اين نهنگ سفيد در نوع خود منحصر به فرد است.

دانشمندان درحالي كه صوت شناختي و تعاملي ميان نهنگها و دلفينها در جزاير كامند در قسمت شمالي اقيانوس آرام را بررسي مي كردند به يك بالچه نهنگ سفيد كه دو متر طول داشت رسيدند و متوجه شدند كه اين بالچه متعلق به يك نهنگ قاتل سفيد رنگ است، دانشمندان آن را كوه يخ نامگذاري كردند. گفته مي شود كه اين نهنگ سفيد در يك گروه خانواده متشكل از 12 نهنگ قاتل ديگر در آبهاي شمال غربي اقيانوس آرام به دور از سواحل آسياي شرقي روسيه زندگي مي كند.

دانشمندان تلاش مي كنند تا بفهمند اين نهنگ يك آلبينو ( حيواني با رنگ دانه ي پوستي سفيد كه قادر به ساخت رنگدانه پوستي سياه نيست) است يا خير، چرا كه يشتر حيوانات آلبينو هرگز به دوران بزرگسالي نمي رسند. رنگ پوست نهنگهاي قاتل معمولا تركيبي از سفيد و سياه است.

پادارترين موجود دنيا

پادارترين موجود دنيا در كاليفرنيا زندگي مي كند، اين موجود 3 سانتيمتري داراي 750 پا است و در ماه نوامبر كشف شده است.

اين موجود اولين بار در سال 1928 توسط دانشمندان دولتي مشاهده شده بود اما آنها هيچ توجهي به آن نكردند و در قرن بيستم دانشمندان بر اين اعتقاد بودند كه نسل آنها منقرض شده است. تا اين كه نوامبر امسال پل مارك يكي از اين موجودات پا دار را نزديك سيليكون ولي مشاهده كرد.

شير ماده با ظاهر نر

ممكن است تصوير آن شبيه يك شير نر برسد، اما هميشه چنين نيست و يا دست كم درباره اين شير ماده قضيه برعكس است. اين شير ماده غيرعادي آفريقايي با ظاهر مردانه گاهي همتايان خود را نيز فريب مي دهد.

اگرچه شيرهاي ماده با ظاهر شير نر همواره در منطقه مومبو در نامبيا مشاهده شده است و متخصصان اعتقاد دارند كه جمعيت اين نوع شيرها دچار يك نوع تغيير ژنتيكي شده است.

چشم غول آساي مرموز در ساحل فلوريدا

مردم ساحل پومپانو در سنت پيترزبورگ آمريكا در ايالت اينديانا با مشاهده يك كره چشم عجيب و اسرار آميز كه از دريا به ساحل رسيده شگفت زده شدند.

دانشمنداني كه از آنها براي پيدا كردن راز اين كره چشم كمك خواسته شده اظهار داشتند كه اين كره چشم شايد متعلق به يك ماهي مركب غول آسا و يا يك نهنگ باشد. در آن زمان بازار حدس و گمان درباره اين كره چشم آبي رنگ به ويژه در دنياي مجازي به قدري زياد شده كه به عمق شايعات اضافه شد.

دانشمندان اعلام كردند كره چشم مرموز و غول آسايي كه در سواحل فلوريدا كشف شد، احتمالا متعلق به يك شمشيرماهي بزرگ است. اثر برش بر روي كره چشم حاكي از آن است كه اين كره چشم توسط يك ماهي گير كه ماهي را از دريا گرفته، از سر ماهي در دريا جدا شده است. گفته مي شد اين كره چشم به يك وال يا يك ماهي مركب تعلق دارد اما مقامات شيلات فلوريدا مي گويند يك شمشير ماهي كه وزنش مي تواند به هزار پوند برسد مالك اين كره چشم بوده است.

چلچراغ زيباي گوشتخوار

اين موجود شبيه يك چلچراغ زيبا به نظر مي رسد اما براي برخورد با تمام اعضاي خانواده هاي سخت پوستان بايد مراقب بود. اين به اصطلاح " چنگ اسفنجي" پيش از آنكه طعمه متوجه شود آن را به دام انداخته و حتي هضم مي كند. 

اين موجود بسيار عجيب تا پيش از سال 2000 در مقابل چشم انسان ظاهر نشده بود، اما يك گروه از موسسه تحقيقات اكواريوم بي مونتري با انجام تحقيقات زير آبهاي عميق در عمقي معادل 3.5 كيلومتر در سواحل كاليفرنيا آن را مشاهده كردند.

آنها اخيرا دو موجود از اين گونه را با خود با ساحل آوردند و آن را از نظر علمي " Chondrocladia lyra " نامگذاري كرده و ده ها ويدئو و تحليل درباره آن در شماره اكتبر مجله زيست شناسي بي مهرگان منتشر كردند.

دسته ها :
پنج شنبه هفتم 10 1391 2:5 صبح
در باب مديريت
 
 
 
مصاحبه شغلي
در پايان مصاحبه شغلي براي استخدام در شركتي، مدير منابع انساني شركت از مهندس جوان صفر كيلومتر ام آي تي پرسيد: « براي شروع كار، حقوق مورد انتظار شما چيست؟»
مهندس گفت: «حدود 75000 دلار در سال، بسته به اينكه چه مزايايي داده شود.»
مدير منابع انساني گفت: «خب، نظر شما درباره 5 هفته تعطيلي، 14 روز
تعطيلي با حقوق، بيمه كامل درماني و حقوق بازنشستگي ويژه و خودروي شيك و مدل بالا چيست؟»
مهندس جوان از جا پريد و با تعجب پرسيد: «شوخي مي‌كنيد؟ »
مدير منابع انساني گفت: «بله، اما يادت باشه اول تو شروع كردي.
 
 
كارمند تازه وارد
مردي به استخدام يك شركت بزرگ درآمد. در اولين روز كار خود، با كافه تريا
تماس گرفت و فرياد زد: «يك فنجان قهوه براي من بياوريد.»
صدايي از آن طرف پاسخ داد: «شماره داخلي را اشتباه گرفته اي. مي داني تو
با كي داري حرف مي ‌زني؟»
كارمند تازه وارد گفت: «نه»
صداي آن طرف گفت: «من مدير اجرايي شركت هستم، احمق.»
مرد تازه وارد با لحني حق به جانب گفت: «و تو ميداني با كي حرف ميزني، بيچاره.»
مدير اجرايي گفت: «نه»
كارمند تازه وارد گفت: «خوبه» و سريع گوشي را گذاشت.
 
 
اشتباه موردي
كارمندي به دفتر رئيس خود مي‌رود و مي‌گويد: «معني اين چيست؟ شما 200
دلار كمتر از چيزي كه توافق كرده بوديم به من پرداخت كرديد.»
رئيس پاسخ مي دهد: «خودم مي‌دانم، اما ماه گذشته كه 200 دلار بيشتر به تو پرداخت كردم هيچ شكايتي نكردي.»
كارمند با حاضر جوابي پاسخ مي دهد: «درسته، من معمولا از اشتباه هاي
موردي مي گذرم اما وقتي تكرار مي شود وظيفه خود مي دانم به شما گزارش
كنم.»
 
 
زندگي پس از مرگ
رئيس: شما به زندگي پس از مرگ اعتقاد داريد؟
كارمند: بله!
رئيس: خوب است. چون ساعتي پيش پدربزرگتان به اينجا آمده و مي‌خواهد شما را ببيند، همان كه ديروز براي شركت در مراسم تشييع جنازه اش مرخصي گرفته بوديد.
 
 
تصميم قاطع مديريتي
روزي مدير يكي از شركت هاي بزرگ در حاليكه به سمت دفتر كارش مي رفت چشمش به جواني افتاد كه در راهرو ايستاده بود و به اطراف خود نگاه ميكرد. جلو رفت و از او پرسيد: «شما ماهانه چقدر حقوق دريافت مي‌كني؟»
جوان با تعجب جواب داد: «ماهي 2000 دلار.»
مدير با نگاهي آشفته دست به جيب شد و از كيف پول خود 6000 دلار را در
آورده و به جوان داد و به او گفت: «اين حقوق سه ماه تو، برو و ديگر اينجا
پيدايت نشود، تو اخراجي ! ما به كارمندان خود حقوق مي‌دهيم كه كار كنند نه اينكه يكجا بايستند و بيكار به اطراف نگاه كنند.»
جوان با خوشحالي از جا جهيد و به سرعت دور شد. مدير از كارمند ديگري كه
در نزديكيش بود پرسيد: «آن جوان كارمند كدام قسمت بود؟»
كارمند با تعجب از رفتار مدير خود به او جواب داد: «او پيك پيتزا فروشي
بود كه براي كاركنان پيتزا آورده بود.»
نكته:
برخي از مديران حتي كاركنان خود را در طول دوره مديريت خود نديده و آنها
را نمي‌شناسند. ولي در برخي از مواقع تصميمات خيلي مهمي را در باره آنها
گرفته و اجرا مي‌كنند.
 
 
زنگ تفريح
مردي به يك مغازه فروش حيوانات رفت و درخواست يك طوطي كرد. صاحب فروشگاه به سه طوطي خوش چهره اشاره كرد و گفت: «طوطي سمت چپ ۵۰۰ دلار است.»
مشتري: «چرا اين طوطي اينقدر گران است؟»
صاحب فروشگاه: «اين طوطي توانايي انجام تحقيقات علمي و فني را دارد.»
مشتري: «قيمت طوطي وسطي چقدر است؟‌
صاحب فروشگاه: طوطي وسطي ۱۰۰۰ دلار است. براي اينكه اين طوطي توانايي نوشتن مقاله اي كه در هر مسابقه اي پيروز شود را دارد.»
و سرانجام مشتري از طوطي سوم پرسيد و صاحب فروشگاه گفت: «‌ ۴۰۰۰ دلار.»  مشتري: «اين طوطي چه كاري مي تواند انجام دهد؟»
صاحب فروشگاه جواب داد:‌ «صادقانه بگويم من چيز خاصي از اين طوطي نديدم
ولي دو طوطي ديگر او را مدير صدا مي زنند.»
دسته ها :
دوشنبه چهارم 10 1391 4:54 صبح
X