معرفی وبلاگ
آرزوی خوبی حقایقی جالب و افسانه و نـگاهی به آینـده نـزدیک
صفحه ها
دسته
salllllllllllllam2
salllllllllllllam
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 170749
تعداد نوشته ها : 113
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

كليد هاي طلايي براي داشتن يك خانواده خوشبخت

 

داشتن تفكر مثبت در زندگي و خوشبيني معقول رمز خوشبختي در زندگي است. منفي نگرها هميشه نيمه خالي ليوان را مي بينند. چنين افرادي عينك بدبيني به چشمان خود دارند
http://mj10.persianfun.info/img/92/10/Happiness/ra4-2757.jpg
1 - يكي از عمده ترين راه هاي خوشبختي در زندگي رضايت و خشنودي به قضا و قدر الهي است. آن چنان كه حضرت علي (ع) مي فرمايد: « ان رضيتم بالقضا طالبت عيشكم» اگر به مقدرات الهي راضي شديد زندگي شما شيرين و گوارا مي شود. (غررالحكم ج 3 ص 66) و يا در جايي ديگر امام صادق (ع) مي فرمايد: "نشاط و شادي در پرتو راضي بودن ه رضاي خدا و يقين به دست مي آيد و اندوه و غم در شك و ناخشنودي به مقدرات الهي حاصل مي شود"

2  - انسان سعادتمند انساني است كه بر قدرت لايزال الهي توكل دارد و در انجام هر كاري حتي موفقيت يا شكست در هر امري را خواست خدا مي داند و در ابتداي هر كاري مي گويد: « بسم الله الرحمن الرحيم» افرادي كه چنين ديدگاهي دارند براي انجام كارها در آينده از تكيه كلام « ان شاالله » يعني اگر خداوند بخواهد استفاده مي كنند.

3 ـ داشتن تفكر مثبت در زندگي و خوشبيني معقول رمز خوشبختي در زندگي است. منفي نگرها هميشه نيمه خالي ليوان را مي بينند. چنين افرادي عينك بدبيني به چشمان خود دارند اشتباهات كوچك را بزرگ مي شمارند از كاه كوه مي سازند و بدين صورت زندگي را در كام خود و ديگران تلخ مي كنند. اما مثبت نگرها هميشه نيمه پر ليوان را مي بينند خطاها و لغزش هاي ديگران را ناديده مي گيرند و با ديد مثبت و منطقي با آن ها برخورد مي كنند. اين قبيل انسان ها زندگي را نشاط انگيز مي كنند و در سايه شادي و نشاط است كه افراد خانواده و حتي جامعه رشد مي كنند و به شكوفايي مي رسند.

4 ـ مهرباني ها و اظهار محبت هاي كوچك بسيار اهميت دارند و خانواده را به كانوني گرم و صميمي و با طراوت تبديل مي كنند. وقتي شوهر از سركار برمي گردد و وارد خانه مي شود همسرش به گرمي از او استقبال مي كند به او سلام مي كند. خسته نباشيد مي گويد و بلافاصله يك استكان چاي جلوي او مي گذارد. شوهر بدون درنگ با داشتن تبسمي بر لب از همسرش تشكر و قدرداني مي كند و مثلا مي گويد: از اين كه چنين همسري دارم خدا را شكر مي كنم و به خود مي بالم .بدين صورت است كه بذر شادي و نشاط در محيط خانه كاشته مي شود. و چه نيكو گفت امام علي (ع) : "در همه حال با همسرت مدارا كن و با او معاشرت نيكو داشته باش تا زندگي ات گوارا و با نشاط باشد".

5 ـ بسياري از مشكلات و ناراحتي هايي كه در جريان ارتباط با ديگران به وجود مي آيد ريشه در انتظارات متعارض و مبهم از وظايف و هدف ها دارد. انتظارات نامشخص و مبهم سبب ناراحتي عدم درك و تفاهم مشترك و از ميان رفتن اعتماد و نهايتا جوي حاكي از سوتفاهم شك و ترديد و نگراني در خانواده مي گردد.

6 ـ يكي ديگر از عوامل ايجاد شادي و نشاط در خانواده گشاده رويي است زيرا خوش رويي كينه ها را مي زدايد انسان ها را به همديگر نزديك مي كند دل ها را به هم پيوند مي دهد جو حاكم بر خانواده را شاداب و با طراوت مي كند ارتباط عميق و عاطفي را سبب مي شود و موجب تداوم و استواري محبت و دوستي در زندگي مي شود. همچنان كه مولايمان علي (ع) مي فرمايد: « والبشاشه حباله الموده » خوش رويي وسيله ي دوست يابي است.

7 ـ ملت و امت يك جامعه بزرگ و خانواده يك جامعه كوچك است. همان طوري كه جامعه نياز به حكومت و ولايت دارد و بدون آن زندگي اجتماعي به هرج و مرج و آشفتگي كشانيده مي شود خانواده نيز بي نياز از حاكميت و ولايت نيست كه خداوند اين مهم را بنا به طبيعت و خصوصيات فيزيولوژيكي مردان به جنس مذكر داده است. ليكن بعضي خانواده ها بدون توجه به اقتضاي طبيعت و نظام آفرينش هنوز بر سر اين موضوع در كشمكشي آشكار و پنهان هستند.

8 ـ يكي از آسيبهاي جدي محيط خانواده پيدايش روحيه نفاق دروغگويي و جدائي عاطفي بين همسران است. خداوند در قرآن سوره بقره آيه 237 زندگي زناشويي و ازدواج را تعبير به « عقده النكاح » مي كند كه اين تعبير مويد اين است كه در حقيقت زن و مردم به وسيله زناشويي به يكديگر گره خورده و از بيگانگي به يگانگي رسيده اند پس چرا وحدت و يگانگي فيمابين را بدون توجه به عواقب رفتار خود بر هم مي زنيم.

9 ـ همسران بنا به اقتضاي فطرت و طبيعت وسيله سكون و آرامش يكديگرند و اين حتي به ايمان آنها هم بستگي ندارد اگر چه ايمان همچنان كه در جاهاي ديگر نقش موثري دارد در اين جا نيز نقش دارد.

10 ـ همسران ايده آل قره العين يكديگرند زيرا يكديگر را بر حسب ميل طبيعي و نيازهاي اصيل و اساسي خويش يافته و مجذوب يكديگر شده اند.پيشواي عاليقدر اسلام فرمود: « يكي از چيزهايي كه مرد مسلمان را اصلاح مي كند اين است كه زني داشته باشد كه وقتي به او نگاه مي كند شاد گردد و هنگامي كه از خانه خارج مي شود شوهر را در قلب و در اعماق وجود خود حفظ كند.
 

11 ـ ارزش يك زن وكمال او در زن بودن و كامل بودن در جنبه هاي زنانگي و ارزش و كمال يك مرد كامل بودن او در جنبه هاي مردانگي است. اگر مرد گرايش زنانه و زن گرايش مردانه پيدا كند كمال نيست حتي از نظر اسلام بعضي از صفات است كه زيبنده مردان و بعضي از صفات است كه زيبنده زنان است.

12 ـ خانواده در طي مراحل تكوين خود در سطوح مختلف گسترش مي يابد. هر يك از اين مراحل همراه باتغييراتي است كه مي تواند سبب ايجاد بحران و فشار رواني (استرس شود. تغييرات عبارتند از: الف) ازدواج زن و مرد و تشكيل خانواده. ب) گسترش خانواده از طريق توليد مثل و زاد و ولد. ج) پراكندگي به ازدواج فرزندان يا اقامت در نقطه اي دور از والدين يا حتي مرگ آنان. د) پايان به سبب مرگ يكي از همسران. تغييرات فوق منجر به دو نوع واكنش مي شود: الف) سازگاري. ب) تزلزل يافتن و از هم پاشيدگي. بحرانهاي خانواده همچون: اعتياد از دست دادن كار تولد يك كودك معلول ذهني يا رواني. بيماري طولاني مدت يك عضو طلاق مرگ والدين و… موجب تنش درگيري خشونت هاي خانوادگي و… مي گردند كه در صورتيكه بحرانهاي مزبور با برقراري نظام باز ارتباطي و بطور هميشگي و به نحو صحيح مديريت شوند. موجب سازگاري شده ولي درغيراينصورت فرجام خوشي نخواهند داشت.

13 ـ متاسفانه برخي از خانواده ها به جهت ناآگاهي باتوسل به شيوه هاي نامناسب براي ايجاد تغييرات در روابط خانوادگي همچون: تحقير، اهانت، قضاوت هاي انتقادآميز داوري هاي كلي و بدون توجه به شرايط فعلي. يادآوري گذشته خواندن ذهن طرف به جاي پرسش از او در ميان حرف طرف دويدن سكوت عدم همكاري كارشكني و… موجب متشنج شدن بيشتر حيط و عدم پيشبرد اهداف خود مي شوند كه كمكي به هيچ يك از اعضا خانواده نخواهد كرد.

14 ـ انتقاد منصفانه از عملكرد يكديگر در محيط يك خانواده صميمي مورد پذيرش قرار گرفته و موجب تعالي آن خانواده در ابعاد مختلف خواهد شد. ليكن انتقاد غرض ورزانه بالاخص آنكه به طور مستقيم و مداوم نيز باشد تبديل و تعبير به عيب جويي شده و زمينه ساز اختلافات و منازعات خانوادگي مي گردد.

15 ـ نوع فرهنگ و نگرش اعضا خانواده به زندگي نيز در دارا بودن يك احساس خوشايند ومثبت و به تبع آن رفتار معقول و پسنديده نقش دارد. به عنوان مثال: تطابق خود باتغييرات و تحولات پيش آمده و نگرش به تفاوت هاي فردي و ناراحتي ها بعنوان « فرصت هاي رشد» قدرداني از كار يكديگر، رعايت شرايط اقتصادي خانواده، رسيدگي به بستگان، ارضاي تمايلات جنسي، صرفا با همسر در نظر داشتن رسالت ها و مسئوليت هاي ديني و اجتماعي داشتن رفتار اخلاقي و شخصيت تربيتي همسران در قبال يكديگر برخورد درست با خطاهاي يكديگر شناختن نقاط قوت همسر و تاكيد و توجه بيشتر بر روي آن ايجاد محيطي صميمانه براي بحث و گفتگو ايجاد يا تاكيد بر جهان بيني مشترك اظهارنظر همه افراد خانواده به تناسب موقعيت شرايط و امكانات خويش در امور خانه و نحوه اداره آن.

16 ـ هر فردي يك حريم عموم براي تعامل با ديگران با درجات متفاوت داشته و يك حريم خصوصي نيز براي برقراري ارتباط با خالق و ضمير خويشتن و يا رفع گرفتاري فكري ومشكلات روزمره دارد و لذا توصيه ميگردد ماداميكه هر يك از اعضاي خانواده در حريم خصوصي خويش خلوت نموده اند (به تعبير بعضي انديشمندان در غار فكري وروحي خود فرو رفته اند) براي ايشان مزاحمت نكرده و بااداي كلمات نامناسب و يا القاي تهمت و توهين آنان را آزرده نسازيم و اجازه دهيم تا با اختيار خويش از آن حالت روحي و رواني خارج شده و نسبت به برقراري ارتباط با ساير اعضاي خانواده اقدام نمايد.

17 ـ برخي از ويژگيهاي يك خانواده خوشبخت را مي توان بدين شرح برشمرد: عشق و علاقه زن و شوهر به يكديگر ورفتار مبتني بر احترام و ارزش گذاري متقابل كفايت بهره مندي فرزندان از محبت والدين احترام به اظهار نظر اعضا خانواده و كمك بزرگترها به كوچكترها براي كنترل و اداره خويش والدين به جهت اخلاق برخورد و رفتار الگوي مناسب براي فرزندان هستند فرزندان در تصميمات مربوط به امور خانواده و قبول مسئوليت وكمك به مشكلات والدين احساس مسئوليت مي كنند بچه ها به عنوان اين كه بچه هستند مورد اهانت نبوده و مورد احترام هستند در چنين خانواده اي روحيه زن توسط مرد و روحيه ي مرد توسط زن از طريق همدلي دل جوئي و بهره گيري از كلمات گرم و نرم و اثر بخش تقويت مي گردد، فرزندان وظايف خود را به موقع انجام مي دهند و دليل انجام هركاري را مي دانند همچنين در محيط خانه احساس امنيت كرده و شرايط را براي رشد ابعاد وجود خود مساعد مي يابند و...

18 ـ برخي از ويژگيهاي يك خانواده نگون بخت را مي توان بدين شرح برشمرد: در اين گونه خانواده ها از محبت خبري نيست وحشت و ترس و اضطراب بر افراد درمحيط خانواده غلبه دارد فرزندان احساس امنيت نكرده و نسبت به بزرگسالان معمولا بدبين مي باشند هميشه از طرف والدين (معمولا پدر) مورد تحقيرهايي از قبيل اين كه تو نمي فهمي شعورنداري حرف نزن و… قرار مي گيرند اعضاي خانواده به طور مستقيم و به صورت مداوم از هم انتقاد مي كنند امور خانواده براساس برنامه منظمي صورت نمي گيرد عيب جوئي لجاجت ومنفي گرايي در رفتار اعضاي خانواده زياد مشاهده مي گردد انگيزه هاي لازم براي تداوم حيات خانواده كمتر ديده مي شود و...

19 ـ وظايف يك زن مسلمان ونمونه را مي توان اينگونه برشمرد: خوش اخلاقي داشتن، توقعات به جا، دلداري دادن شوهر، قدرداني از زحمات شوهر، عيبجويي نكردن، ابراز تمامي توجهات به شوهر، بخشيدن خطاهاي شوهر، سازگاري با خويشان شوهر، نداشتن افكار انحرافي، بدون دليل بها ندادن به بدگويي هاي ديگران، غمخواري كردن براي شوهر، پذيرش مديريت شوهر، طولاني نكردن زمان قهر، تربيت فرزند تغذيه فرزند و ...

20 ـ وظايف يك مرد مسلمان و نمونه را مي توان اينگونه برشمرد : سرپرستي و مديريت صحيح، مهرورزي، احترام گذاشتن، خوش اخلاقي، پرهيز از ايراد گرفتن و بهانه جويي، دلجويي كردن، عيبجويي نكردن از اعضاي خانواده زن، ناديده گرفتن لغزش ها و مراقبت از وي، چشم پوشيدن از غير همسر، سپاسگزاربودن، پاكيزگي و نظافت، پرستاري ردن پدرانه، تنظيم دخل و خرج خانواده، پذيرش جنسيت فرزند، اجتناب از طلاق هاي عاطفي و ... اميداست از رهگذر آگاهي به وظايف و مسئوليتهاي خانوادگي خويش جامعه اي شاداب و بالنده داشته باشيم.

 
X